Maternitatea Spitalului Județean „Dr Constantin Opriș” Baia Mare, acreditată în Categoria III A - 48 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 19 decembrie 2025 - 2 ore în urmă
19 decembrie 2013 – La Baia Mare fost inaugurat Atelierul Memorial Gheza Vida - 9 ore în urmă
Două intervenții ale salvamontiștilor maramureșeni în ultimele 24 de ore - 12 ore în urmă
Moș Crăciun, pompierii și dilema de la ISU - 13 ore în urmă
România achită o datorie veche de peste 30 de ani către Statele Unite - 13 ore în urmă
Daruri de la jandarmi pentru copiii unei case de tip familial din Baia Mare - 14 ore în urmă
Jandarmii în vizită la Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” din Baia Mare - 15 ore în urmă
Revoluția Română, 18 decembrie 1989, Timișoara: Ziua tinerilor secerați de gloanțe pe treptele Catedralei - 16 ore în urmă
CS Minaur joacă în deplasare ultimul meci din acest an - 16 ore în urmă
La spitalul județean, tichetele de masă sunt înlocuite cu indemnizația de hrană
Salariații Spitalului Județean de Urgență ”Dr. Constantin Opriș” Baia Mare au primit doar jumătate din numărul tichetelor de masă aferente lunii decembrie – susține Mircea Ciocan, președintele CNSLR Frăția Maramureș. El spune că angajaților li s-a promis că diferența de bonuri de masă va fi dată în ianuarie, dar este de părere că nu există un temei legal pentru acest lucru, având în vedere că din 2018 nu se mai acordă tichete de masă în sistemul bugetar.
Conducerea spitalului este însă de altă părere. ”Spitalul Județean de Urgență « Dr. Constantin Opriș» din Baia Mare acordă tichetele de masă în baza pontajelor, deci proporțional cu timpul efectiv lucrat în luna anterioară. În luna decembrie a anului 2017 s-au dat cele aferente activității din luna noiembrie, precum și o parte din tichetele pentru timpul lucrat în decembrie, urmând ca diferența să se acorde după finalizarea pontajelor pentru luna decembrie și în baza acestora. Menționăm că, în ce privește modificările legislative, angajații sistemului sanitar nu vor mai primi, tichete de masă în continuare, ele fiind înlocuite cu o indemnizație de hrană. Cuantumul indemnizației de hrană va reprezenta a 12-a parte din două salarii de bază minime brute pe ţară garantate în plată” – informează Biroul de Presă al Spitalului Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” din Baia Mare.








