ITPF Sighet și Frontex, exercițiu comun de pregătire tactică - 8 minute în urmă
Seară dedicată reginei Maria și prezentare de carte – „Bunicul meu – Regele Mihai” - 20 minute în urmă
Acțiune a polițiștilor dedicată siguranței bicicliștilor și conducătorilor de trotinete electrice - 2 ore în urmă
Liceul Teoretic „Emil Racoviță” din Baia Mare a obținut calificativul „EXCELENT” în calitate de Eco-Școală - 3 ore în urmă
Conferința „Vreau să fiu antreprenor” a reunit sute de elevi de liceu, la Colegiul Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 3 ore în urmă
Proiectul european „MEDICUNITY” a reunit specialiști medicali din Maramureș și Ucraina, în cadrul unei noi sesiuni de instruire - 4 ore în urmă
Spitalele din România trec la un nou model de finanțare, mai eficient - 4 ore în urmă
Tudor Boboșan de la Colegiul Național „Dragoș Vodă” din Sighet, distins cu Premiul Special în cadrul Olimpiadei Naționale Interdisciplinare „Științele Pământului” - 4 ore în urmă
PS Părinte Iustin, în mijlocul credincioșilor din Satu Mare de Praznicul Înălțării Domnului – Ziua Eroilor și sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena - 5 ore în urmă
De la Marea Tethys la Lacul Albastru - 6 ore în urmă
Solidaritate sinceră sau semnal strategic către electoratul fidel?
La ieșirea de la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Ilfov, unde a fost audiat într-un dosar ale cărui detalii nu au fost încă făcute publice, fostul candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, a transmis un apel public la „mobilizare generală” pentru sprijinirea locuitorilor afectați de inundațiile recente din județul Suceava.
Într-un discurs cu ton grav și încărcătură moralizatoare, Georgescu a declarat că România are nevoie, înainte de orice reformă economică, de o „reformă morală profundă”. El a făcut trimitere la pagubele provocate de viituri în zona Broșteni, unde, potrivit datelor oficiale, au fost înregistrate 3 victime, 40 de locuințe distruse și peste 2.500 de persoane afectate.
„Fac un apel către întreaga națiune română: pe 1 august – mobilizare generală. Voi fi personal vineri dimineață la Broșteni. Acolo se vede adevărata credință, acolo sunt oameni lăsați de izbeliște”, a spus Georgescu, susținând că defrișările ilegale din ultimii ani au contribuit direct la amplificarea dezastrului natural: „Când s-au defrișat munți de păduri, s-a defrișat și suveranitatea țării.”
Fostul candidat nu a oferit detalii despre audierea sa, dar a preferat să încheie mesajul într-o notă simbolică, făcând apel la „onoare, credință și fapte”.
Tot în contextul inundațiilor din nordul țării, surse din anturajul AUR susțin că liderul formațiunii, George Simion, intenționează să ajungă personal în zona afectată. Contactat de presă, Simion a precizat că echipele AUR din Suceava și Neamț se află deja la fața locului, în coordonare cu parohia locală din Broșteni, oferind alimente, îmbrăcăminte și produse de igienă.
Datele din tururile alegerilor prezidențiale din mai 2025 arată o susținere electorală semnificativă pentru Simion exact în zonele afectate: Broșteni – peste 65%, Ostra și Stulpicani – peste 75%, Slatina – 78%. Prezența rapidă a unor actori politici într-o zonă calamitată, în contextul unui capital electoral recent confirmat, ridică întrebarea: gest de solidaritate autentică sau oportunitate de reconectare simbolică cu electoratul?
Vasile Petrovan















