Prima ediție a Conferinței Medicilor Rotarieni, start la Baia Mare - 7 minute în urmă
„Țara celor 4 Țări” , inițiativă pentru promovarea tradițiilor din Maramureș - 42 minute în urmă
Micro-ferma „Mangalița din Deal”: o inițiativă deosebită a unei familii din Buzești - 42 minute în urmă
Știința Explorări continuă, în weekend, lupta pentru menținerea în Divizia A1 - 1 oră în urmă
Colegiul Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare găzduiește Concursul Interjudețean de Matematică Aplicată în Economie „ECOMAT” - 1 oră în urmă
Magia dansului sportiv revine la Târgu Lăpuș: „IDance Academy Festival”, două zile de spectacol și energie - 1 oră în urmă
Băimăreanul Traian Rareș Tuș, implicat în cercetări de top la Institutul Max Planck pentru Fizica Plasmei - 1 oră în urmă
Izvorul Tămăduirii este prăznuit anual în prima vineri după Sfintele Paști - 2 ore în urmă
PS Părinte Episcop Iustin împlinește 32 de ani de arhierie - 2 ore în urmă
Peste 230 de amenzi date de polițiștii rutieri maramureșeni într-o singură zi - 2 ore în urmă
O demisie care ridică semne de întrebare
Un gest neașteptat a tulburat apele liniștite doar în aparență ale organizației PSD Maramureș: deputatul Lucian Morar și-a anunțat, sec și fără o explicație clară, demisia din funcția de secretar executiv al filialei județene a partidului. Scrisoarea sa publică lasă mai multe întrebări decât răspunsuri, iar cel vizat direct pare a fi nimeni altul decât președintele organizației, Gabriel Valer Zetea.
„Consider că nu e momentul oportun pentru a explica gestul meu”, scrie Lucian Morar, într-un mesaj transmis colegilor din partid. În același timp, el afirmă că își asumă eșecul organizației la alegerile prezidențiale, cu o remarcă subtilă dar dureroasă: doar Marcel Ciolacu, liderul național al PSD, și-ar fi asumat public responsabilitatea pentru acel rezultat slab.
Pe fundalul acestor declarații planează o tăcere densă, aproape vinovată. Gabriel Zetea, cel direct vizat de gestul lui Morar, a ales să nu comenteze. „Aștept să am o discuție față în față cu Lucian Morar”, a fost singura reacție. Nimic mai mult.
Tăcerea devine cu atât mai stranie cu cât, nu demult, Zetea s-a implicat activ și, după cum spun voci din partid, decisiv , în promovarea fiului lui Lucian Morar pentru funcția de primar al orașului Ulmeni. O acțiune politică de sprijin reciproc? Un pact nerostit care s-a fisurat? Nimeni nu pare dispus să vorbească deschis.
Surse din partid afirmă că tensiunile mocnesc de luni bune, iar alegerile recente ar fi amplificat divergențele de viziune. În mod paradoxal, Morar pleacă din funcție „cu convingerea că a făcut aproape tot ce a depins de el” pentru succesul PSD Maramureș – dar tocmai acest „aproape” pare să fie cheia întregii situații.
Ce anume l-a determinat pe deputatul PSD să demisioneze? De ce nu explică, deși face aluzii la greșeli „ale trecutului sau ale centrului”? Și mai ales: de ce tace Gabriel Zetea?
Până la o explicație limpede, gestul lui Lucian Morar rămâne o demisie cu ecouri nespuse. Un avertisment? O distanțare calculată? Sau începutul unei fisuri mai adânci în organizația PSD Maramureș?
Misterul rămâne.
Vasile Petrovan















