Share
În județul Maramureș vor fi deschise 444 de secții de votare

În județul Maramureș vor fi deschise 444 de secții de votare

Desfășurarea celui de-al doilea tur de scrutin pentru alegerea Președintelui României, programat pentru 2025, este în plină pregătire în județul Maramureș. Biroul Electoral Județean a stabilit organizarea a 444 de secții de votare, pentru care au fost alocate 461.698 de buletine de vot. Logistica necesară procesului electoral a inclus, totodată, distribuirea a 2.220 de ștampile inscripționate „VOTAT”, 444.366 de timbre autocolante, 444 de afișe informative, 1.332 de ghiduri pentru organizarea alegerilor prezidențiale, 448 de plicuri destinate proceselor verbale și confecționarea a 444 de ștampile de control.

Pe de altă parte, Biroul Electoral Central a emis o serie de dispoziții menite să asigure desfășurarea corectă și echitabilă a campaniei electorale. Astfel, campania pentru turul al doilea se va încheia sâmbătă, 17 mai 2025, la ora 7:00. După această dată și oră, orice formă de propagandă electorală devine interzisă prin lege.

Se consideră propagandă electorală interzisă:

– afișarea, promovarea sau distribuirea de materiale publicitare cu temă electorală;

– difuzarea de mesaje electorale audio, video sau mixte în spații publice ori private, inclusiv prin vehicule special echipate;

– îndemnurile adresate alegătorilor de a vota sau de a boicota un anumit candidat.

Totuși, materialele cu caracter electoral publicate anterior încheierii campaniei pot rămâne online, atâta timp cât nu sunt promovate sau redistribuite după termenul limită. Redistribuirea ulterioară a acestor conținuturi poate fi considerată o formă ilegală de continuare a propagandei.

Vasile Petrovan


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.



Lasă un comentariu