Expoziția de fotografie „On Cool Art – Body Painting pe Cicatrici Oncologice”- eveniment dedicat încurajării și speranței - 58 minute în urmă
Andreea Ghițiu, una din vocile de aur ale Maramureșului: „Muzica este viața mea, este modul prin care mă exprim și prin care reușesc să transmit emoție” - 1 oră în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Meditație la Duminica vameșului și a fariseului – început al pregătirii noastre pentru Postul cel Mare - 2 ore în urmă
Profanare în inima Vaticanului! - 2 ore în urmă
Consiliul Județean Maramureș reduce cheltuielile pentru deplasările internaționale - 3 ore în urmă
Baia Mare vrea să eclipseze litoralul - 3 ore în urmă
În curând va avea loc vernisajul expoziției de pictură „Biblioteca mentală” a artistului Mircea Bochiș - 3 ore în urmă
Invitație la atelierul de pictat tricouri pentru copii - 3 ore în urmă
8 Februarie – O zi a științei și imaginației - 5 ore în urmă
Cursul de prim ajutor pediatric va avea loc în Baia Mare - 5 ore în urmă
Gigi Becali dezvăluie involuntar planul Ciolacu-Hrebenciuc prin care George Simion este ajutat să ajungă în turul 2
Patronul echipei de fotbal FCSB, Gigi Becali, a susținut la Realitatea TV, că fostul deputat PSD Viorel Hrebenciuc l-a rugat să-l ajute pe George Simion în campania de la prezidențiale. Scopul acestui ajutor este de a-l duce pe liderul în turul 2 al prezidențialelor.
„Eu am vorbit și cu Hrebenciuc. Și mi-a zis: «Măi, nea Gigi, haide să îl băgăm pe Simion în turul doi». Am zis bine, hai să îl băgăm. A zis acum vreo lună jumate”, a declarat Becali, la emisiunea „Culisele Statului Paralel”, moderată de Anca Alexandrescu.
Dezvăluirea patronului FCSB confirmă acuzațiile la adresa PSD, potrivit cărora ar urmări un blat cu AUR la alegerile prezidențiale. Consecințele acestei înțelegeri sunt, însă, extrem de periculoase pentru România.
Mai mulți lideri liberali, inclusiv președintele PNL, au atras atenția că, prin acest scenariu pus la care de PSD, social-democrații nu fac altceva decât jocul Rusiei. Este știut faptul că Moscova și-ar dori ca aderența politică a României la UE să fie una mai slabă, iar creșterea ponderii AUR în Parlament ar servi acestui interes.
Sesizând pericolul, conducerea PSD a ieșit public să dezmintă informația susținută de Gigi Becali. Reacția personală a lui Marcel Ciolacu, prin care a încercat să se delimiteze de Viorel Hrebenciuc și să sugereze că acesta ar fi mai apropiat de Mircea Geoană decât de PSD, arată însă că deranjul este unul extrem de mare în tabăra social-democraților.
Practic, informația lansată de patronul FCSB ar putea deveni ceea ce specialiștii numesc ”lebăda neagră” a campaniei, respectiv o dezvăluire care răstoarnă, prin implicațiile sale, rezultatele unor alegeri.
Partidul Național Liberal