„Joc în Sat” la Poienile Izei în a doua zi de Paști - 3 minute în urmă
Frații Chindriș au lansat horea „Fost-am om întâi în sat” - 30 minute în urmă
Mesele luate la ore nepotrivite pot afecta ritmul biologic și pot contribui la îmbătrânirea prematură - 2 ore în urmă
Programul liturgic al ierarhilor în Săptămâna Luminată - 2 ore în urmă
Statul vrea să recupereze direct de la magistrați banii pentru erori judiciare - 2 ore în urmă
Cristian Mungiu revine la Cannes cu un nou film - 2 ore în urmă
La Coaș se organizează cea de-a IV-a ediție a „Balului Coșercilor” - 4 ore în urmă
Salvamont Maramureș – Formația Vișeu, sediu nou pentru intervenții mai rapide și eficiente - 5 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Învierea lui Hristos este unică! - 6 ore în urmă
Pompierii au asigurat liniștea credincioșilor în noaptea de Înviere, la Mănăstirea Sf. Ana Rohia - 7 ore în urmă
Rușinos: Donald Trump folosește imagini false pentru a alimenta ura rasială
Într-o scenă care a stârnit indignare și critici internaționale, președintele american Donald Trump a transformat o întrevedere oficială cu omologul său sud-african, Cyril Ramaphosa, într-o demonstrație dezinformatoare transmisă din Biroul Oval, cel mai emblematic spațiu al puterii americane .
Fără avertisment, Trump a întrerupt dialogul pentru a difuza un montaj video în care, susținea el, se vede „genocidul împotriva fermierilor albi” din Africa de Sud. În realitate, cel puțin o parte a imaginilor prezentate ca „dovadă” provine dintr-o înregistrare Reuters realizată în orașul Goma, din altă țară, Republica Democrată Congo, și surprinde o îngropare în masă a victimelor unor confruntări între armata guvernamentală și rebelii M23.
„Aceştia sunt toţi fermieri albi care sunt îngropaţi”, a afirmat Trump arătând o fotografie tipărită din respectivul video. Adevărul? Imaginea îl aparține jurnalistului Djaffar Al Katanty și nu are nicio legătură cu Africa de Sud sau cu fermieri. Este un fals, prezentat fără jenă, la rang de „fapt” în fața unui șef de stat.
Mai mult, montajul video prezentat de Trump include și alte secvențe înșelătoare. Un protest pașnic din 2020 în Africa de Sud, cu cruci albe simbolice pentru victime ale violențelor, a fost prezentat ca un cimitir masiv al fermierilor uciși. Un discurs al politicianului radical Julius Malema a fost folosit pentru a susține ideea că statul sud-african ar încuraja exproprierea albilor.
Trump nu doar că a folosit imagini scoase din context și fals atribuite, ci a și dramatizat momentul. „Moarte, moarte, moarte, moarte oribilă”, a spus, răsfoind file cu articole imprimate.
Mai mult, a calificat drept „idiot” un jurnalist care a încercat să abordeze un subiect diferit, iar reacția președintelui american a fost mai apropiată de o reprezentație de propagandă decât de o întâlnire diplomatică de stat.
Jurnalistul Al Katanty, autorul filmării din Congo, a declarat că a fost șocat să-și vadă imaginile folosite astfel. „Trump a folosit filmarea mea pentru a convinge lumea că în Africa de Sud are loc un genocid. Este un abuz, o minciună și o insultă la adresa muncii noastre”, a afirmat el pentru Reuters.
Prezentarea trunchiată și falsificată a realității, transmisă din Biroul Oval, nu este o simplă gafă, ci o încercare periculoasă de manipulare a opiniei publice, într-un climat global deja tensionat de teorii ale conspirației, rasism și polarizare. Din păcate, acest episod nu pare a fi o excepție, ci încă un exemplu dintr-un tipar de comunicare care valorifică emoția, frica și dezinformarea în detrimentul adevărului.
Gestul președintelui american pune o întrebare dureroasă: cât de departe poate merge un lider în folosirea minciunii pentru a susține o agendă ideologică?
Vasile Petrovan















