Crucea Roșie Română- Filiala Maramureș organizează sesiuni gratuite de suport emoțional în grup pentru adolescenți - 1 oră în urmă
Trei „zimbri” în lotul României care pregătește meciul cu Portugalia - 1 oră în urmă
21 de elevi din Seini, Borșa și Baia Mare au participat la un stagiu de practică profesională în Portugalia - 1 oră în urmă
Sindicaliștii din sănătate strâng semnături pentru greva generală - 2 ore în urmă
Ateliere de confecționat mărțișoare la Parohia „Înălțarea Domnului” din Baia Mare - 3 ore în urmă
În sfârșit o decizie pe legea pensiilor magistraților, după cinci amânări - 3 ore în urmă
Locuri de muncă disponibile în Maramureș - 3 ore în urmă
Asistenta socială Raluca Cerghezan din Baia Mare, nominalizată la Gala Națională a Excelenței în Asistența Socială - 3 ore în urmă
Performanță pentru România la JO de iarnă Milano Cortina 2026 - 4 ore în urmă
„Deschidem cărți, deschidem minți!”: Elevii din Ardusat au marcat Ziua Națională a Lecturii la Casa Corpului Didactic Maramureș - 5 ore în urmă
Zâmbete în Prier” premiate în Florar
În acest weekend de început de Florar, la Vișeu de Sus s-au decernat premiile celei de a XVII-a ediții a Festivalului Național de Satiră și Umor ”Zâmbete în Prier”. Festivalul a fost organizat de Centrul Cultural-Social, cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Vișeu de Sus, sub egida Uniunii Epigramiștilor din România și în parteneriat cu Despărțământul Vișeu-Iza al Astrei. Și, desigur, având ca motor de tip perpetuum mobile pe inegalabilul parodist, poetul Lucian Perța.
Festivalul s-a desfășurat pe mai multe secțiuni:
- Epigramă – unde s-au impus două teme: ”Judecata nu o poți face cu lopata”, respectiv ”A trăda, trădare… ”
- Parodie – unde s-a propus pentru parodiere poemul ”În arcane de pădure”, de Alexandru Macedonski
- Gazel – care a avut tema ”Iubire cu măsură”
- Volume de umor.
Vă prezentăm fără umor, premiile care s-au acordat pentru umor.
Secțiunea ”Epigrame”
- Premiul I – Laurențiu Ghiță (București)
- Premiul II (ex-aequo): Eugen Albu (Cluj-Napoca) și Janet Nică (Gighera, Dolj)
- Premiul III – Petru Ioan Florin Vasilescu (Craiova)
Secțiunea ”Parodie”
- Premiul I – Vasile Larco (Iași)
- Premiul II – Grigore Chitul (Bistrița)
- Premiul III (ex-aequo) – Ion Diviza (Chișinău) și Nichi Ursei (Râmnicu Vâlcea)
Secțiunea ”Gazel”
- Premiul I – Nicole Bunduri (Brașov)
- Premiul II (ex-aequo) – Petru Ioan Gârda (Cluj-Napoca) și Elena Mândru (Iași)
- Premiul III (ex-aequo) – Mirela Grigore (Buzău) și Carmen Cristina Ștefănescu (Craiova)
Secțiunea ”Volume de umor”
- Carte de epigramă. Premiul I – Gheorghe Bâlici, ”Tăvălugul fericirii” ● Premiul II – Grigore Cotul, ”Ironii homeopatice” ● Premiul III – Corneliu Zeană, ”Poante spumante”
- Carte de proză umoristică. Premiul I – Mihai Sălcuțan, ”Ce-i lipsește milionarului” ● Premiul II – Dorel Lazăr, ” În povești cu țânțarii”
- Carte de poezie umoristică. Premiul I – Maria Chirtoacă ,”Că(ță)ruța cu paiațe
- Volum de antologie. Premiul I – Mihai Haivas, ”Cel mai iubit dintre epigramiști – Păstorel”
- Premiul pentru volum de debut. Liviu Goga , ”În rând cu lumea”
- Premiul Opera Omnia. Vasile Larco – Nada râsului
- Premiul revistei ” Colac peste pupăză”. Nelu Vasile – ”Înscris pe borna 70”
- Premiul Centrului cultural-social Vișeu de Sus: Lucian Dobârtă
În revista ”Colac peste pupăză” – ”organul de tot râsul al Cenaclului de Satiră și Umor PUPĂZA, de pe lângă Centrul Cultural-Social Vișeu de Sus” – în numărul editat cu prilejul acestui festival sunt cuprinse multe dintre creațiile zecilor de participanți, nu doar ale premianților.















