Două săptămâni în care cartea electronică de identitate mai poate fi obținută gratuit - 30 minute în urmă
Petruța-Ioana Ungur din Târgu Lăpuș, vicecampioană la Concursul Național „Terra” - 43 minute în urmă
De Sânziene, în Sighetu Marmației: „Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare” - 49 minute în urmă
Solidaritate pentru Ionuț Ganea: trupa Ultimu` Nivel susține un concert caritabil în Baia Mare - 1 oră în urmă
Tabără de vară gratuită la Sighetu Marmației - 1 oră în urmă
Măsuri speciale în Maramureș pentru desfășurarea în siguranță a examenelor naționale - 2 ore în urmă
Liga 5, la final - 2 ore în urmă
Rezultate promițătoare pentru șahiștii ACS Strategic Baia Mare la „Cupa Salina Turda” - 3 ore în urmă
Festivalul Internațional „Zilele Iei – Zilele Poeziei” revine la Târgu Lăpuș cu scriitori din opt țări și un program cultural amplu - 5 ore în urmă
Sara Șunea participă la Campionatul Mondial la Șah pentru Tineret - 5 ore în urmă
17 mai, Vasile Iuga de Săliște la ceas aniversar
În fiecare an, la 17 mai, Maramureșul își amintește de unul dintre cei mai harnici și constanți cercetători ai săi, Vasile Iuga de Săliște, născut în 1948 în comuna Săliștea de Sus, județul Maramureș, un om care și-a dedicat viața documentării istoriei locale și recuperării memoriei culturale a nordului Transilvaniei. Biograf, cercetător, editor și publicist, el este cunoscut mai ales pentru munca sa uriașă de a aduna la un loc nume, destine și povești din Maramureș, într-o operă editorială care a ajuns la zeci de volume, semnate individual sau realizate în colaborare. Dincolo de biografia sa, ceea ce impresionează este consecvența. De-a lungul deceniilor a construit o adevărată „arhivă vie” a regiunii, în care oamenii de seamă, satele, familiile nobile și evenimentele istorice sunt readuse în atenția publicului larg.
Activitatea sa culturală s-a concretizat și instituțional, prin înființarea în 1995 a Societății Culturale Pro Maramureș „Dragoș Vodă” din Cluj-Napoca, continuatoare a tradiției culturale „Dragoșiana” din Sighetu Marmației, dar și prin crearea Editurii Societății Culturale în 1996, unde a devenit redactor-șef, precum și a Centrului Cultural „Dragoș Vodă” în 2008. În jurul acestor inițiative s-a format un amplu program de promovare a identității maramureșene, cu filiale și colaborări inclusiv în comunități românești din străinătate, ceea ce arată dimensiunea extinsă a proiectului său cultural.
Ca autor și coordonator, Vasile Iuga de Săliște a publicat lucrări de referință precum „Ioan Buteanu (1821–1849) – erou național”, „Aloisiu Vlad de Săliște – viața și activitatea”, „Pinticu – oameni, locuri și fapte”, „Dicționar istoric al localităților din Maramureș” și mai ales monumentala lucrare „Oameni de seamă ai Maramureșului. Dicționar 1700–2010”, ediție premiată de Academia Română cu premiul „Eudoxiu de Hurmuzaki” în 2014. În ansamblu, activitatea sa editorială depășește 80 de volume, incluzând și coautoriate, coordonări de reeditări istorice și serii de anuare dedicate istoriei Maramureșului, devenite repere pentru cercetători și cititori interesați de identitatea regională.
De-a lungul timpului, el a coordonat și numeroase proiecte culturale și comemorative, de la amplasarea de busturi ale unor eroi români, până la organizarea de simpozioane dedicate istoriei și tradițiilor locale, contribuind astfel la păstrarea memoriei colective. Pentru această activitate, a fost distins cu numeroase premii și titluri, între care Diploma „Meritul Academic” a Academiei Române, distincții ale Ministerului Culturii, ale Consiliului Județean Maramureș, precum și titluri de cetățean de onoare acordate în România și în Statele Unite ale Americii.
Ziua sa de naștere devine astfel nu doar un reper biografic, ci și un moment de reflecție asupra unei munci culturale consistente, desfășurate pe termen lung, în slujba istoriei locale și a valorilor românești. În aceste vremuri, în care memoria istorică se pierde ușor, activitatea lui Vasile Iuga de Săliște rămâne o formă de rezistență culturală prin documentare, cercetare și publicare, o încercare de a păstra vie legătura dintre trecut și prezent.
Sursa FOTO: izvoarecodrene.blogspot.ro
Vasile Petrovan
Citește și:















