Mirela Ana Barz duce experiența Muzeului Maramureșan la Gala Regională - 38 minute în urmă
5 august 1940, s-a născut prof. univ. dr. Ana Olos, personalitate a culturii băimărene - 46 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 5 august 2026 - 2 ore în urmă
Mogoșa Everesting 2026: Cine a urcat pe podiumul celei de-a VI-a ediții - 12 ore în urmă
PS Părinte Iustin a săvârșit Paraclisul Maicii Domnului în Parohia Ortodoxă Săcălășeni - 12 ore în urmă
Opt absolvenți ai Academiei de Poliție și-au început cariera la ITPF Sighetu Marmației - 14 ore în urmă
Canicula oprește traficul greu în Maramureș. Mâine, 5 august, restricții între orele 12:00 și 20:00 - 15 ore în urmă
Atenție, șoferi! Restricții de circulație în zona podului Industriei din Baia Mare - 16 ore în urmă
„Arheologia gustului antic – O călătorie în bucătăria dacilor” la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș - 17 ore în urmă
Sportul românesc trăiește din casele de pariuri. Ce sume se învârt în fotbal - 18 ore în urmă
Refugiul montan de pe vârful Gărgălău a fost finalizat
Săptămâna trecută, Asociația „Hai pe munte” Iași și salvamontiștii din Borșa și Bistrița Năsăud lansau un apel pentru voluntari care vor să ajute la construirea unui refugiu montan pe vârful Gărgălău. Și voluntarii au venit, a venit și un elicopter Mi-17 al MAI. Aparatul de zbor a transportat din Șaua Stiol în Șaua Gărgălău 10 tone de materiale (lemn, nisip, panouri sandwich) și unelte necesare pentru construirea refugiului.
Refugiul a fost ridicat la aproximativ 2.000 de metri altitudine, pe un traseu de creastă, în apropierea locului unde, în 25 septembrie, s-au pierdut doi turiștii maghiari. Iată că organizatorii și ajutoarele lor s-au ținut de plan și, în două zile, au finalizat refugiul, care va salva vieți de drumeți ajunși în situații dificile.







