„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 7 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 9 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 10 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 11 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 11 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 11 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 12 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 13 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 13 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 13 ore în urmă
Povestea reparării bisericii de lemn din Breb și mâna de ajutor dată de prințul Charles (GALERIE FOTO)
S-au încheiat lucrările la învelitoarea bisericii ortodoxe de lemn din satul Breb. A fost una dintre cele mai ample acțiuni ale Ambulanței pentru Monumente și poate cea mai apropiată de obiectivele privind mobilizarea comunității și a administrațiilor locale și regionale, folosirea resurselor locale și revitalizarea meșteșugurilor tradiționale. Zeci de oameni din sat au pus osul la montarea învelitorii noi, unii dintre ei fiind chiar cei care au bătut șindrila pe biserică în urmă cu 30 de ani. La rândul său, părintele Marian Pop, din parohia Breb, a lucrat cot la cot cu ceilalți localnici, putând fi văzut muncind chiar și pe acoperișul edificiului.
Achiziționarea șindrilei a fost posibilă prin bunăvoința prințului Charles, un prieten al monumentelor din România și deopotrivă al Ambulanței pentru Monumente, cel care a vizitat Brebul în anul 2004. Au mai fost și sponsori, specialiști care au venit cu sfaturi, iar lângă ei, voluntarii localității, care și-au suflecat mânecile și au trecut gospodărește la treabă. E un exemplu de ținut minte, acela că o comunitate poate avea grijă de valorile ei și când e nevoie de dus la bun sfârșit un lucru îl duce, nu așteaptă să-i cadă binele din cer.






















1 Comentariu în această postare
Dan
O poveste de mare ispravă. Felicitări tuturor!