Diana Șoșoacă, candidatură respinsă: între contestare și spectacol politic - 40 minute în urmă
Ziua Creioanelor Colorate a fost sărbătorită la Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” - 41 minute în urmă
În Borșa a început a doua ediție a cursului „Comportamente responsabile în situații de urgență și reziliență la dezastre” - 2 ore în urmă
CJRAE Maramureș – un model de succes în sprijinul educației - 2 ore în urmă
Cântărețul Glad Condor organizează un concert în Baia Mare - 2 ore în urmă
Casa din Piața Gorki – proză de Marian Ilea (VII) - 3 ore în urmă
Educație la muzeu – proiect interactiv pentru tinerii artiști - 4 ore în urmă
Rezultate impresionante obținute de un elev al Școlii Gimnaziale „Dimitrie Cantemir” la Olimpiada Națională de Fizică - 5 ore în urmă
Sportivii echipei CS Stiinta Electro Sistem Baia Mare au participat la un stagiu de pregătire în Slovenia - 6 ore în urmă
Polițiștii maramureșeni percheziționează în Prahova - 6 ore în urmă
Incluziune și asistență socială: obiectivul DAS Baia Mare
În cursul acestei săptămâni, Direcția de Asistență Socială (DAS) Baia Mare a desfășurat o amplă acțiune de distribuire a pachetelor de igienă personală către comunitățile vulnerabile din municipiu. Astfel, peste 910 kituri de igienă au fost oferite unui număr de 2.440 de adulți și copii, reprezentând 714 familii din zone precum Craica, Pirită, Gară, Cuprom și Ferneziu. În plus, 40 de familii de refugiați ucraineni, care au solicitat recent sprijinul DAS Baia Mare, au beneficiat de aceste produse esențiale.
Această inițiativă, derulată prin Serviciul Logistică Medicală Comunitară al DAS, în colaborare cu UNHCR România, are ca obiectiv principal ameliorarea condițiilor de trai și îmbunătățirea stării de sănătate în comunitățile informale și în rândul refugiaților din Ucraina. UNHCR, Agenția ONU pentru Refugiați, sprijină astfel de demersuri în întreaga țară, oferind consiliere, asistență juridică și sprijin psihosocial refugiaților, precum și asistență financiară pentru familiile nou-sosite, contribuind la reintegrarea și normalizarea vieții acestora.
În plus, organizații precum Salvați Copiii România au asistat un număr semnificativ de refugiați ucraineni, oferind sprijin umanitar direct și servicii de integrare socială pentru peste 116.000 de persoane, dintre care aproximativ 40% sunt copii. Aceste servicii includ asigurarea periodică de alimente, produse de igienă, îmbrăcăminte, activități educative pentru copii, cursuri de limba română și engleză, precum și sprijin în accesarea unui loc de muncă.
DAS Baia Mare își reafirmă angajamentul de a sprijini toate persoanele aflate în situații de vulnerabilitate, indiferent de naționalitate sau statut, prin acțiuni concrete menite să îmbunătățească calitatea vieții și să promoveze incluziunea socială.
Vasile Petrovan