Locul 2 pe națiuni și 45 de medalii câștigate – rezultat excelent pentru Clubul Sportiv Știința – Dragonul Baia Mare la „Jaguar Open Mureș, Taekwon-do ITF Transilvania Championship” - 5 minute în urmă
Traseul autobuzului lui Moș Crăciun în Baia Mare - 23 minute în urmă
Ioana Rus și Simion Țofei – noii primari în Șieu și Poienile de sub Munte - 47 minute în urmă
Serbarea copiilor și tinerilor din Parohia Dumbrăvița – tradiție, emoție și credință mărturisită prin colind - 53 minute în urmă
Înfrângere acasă pentru CS Minaur - 57 minute în urmă
Concert aniversar „Theologos” – o seară înălțătoare la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare - 1 oră în urmă
Emblematicul Ștefan Hrușcă își serbează ziua de naștere, rămânând vocea inconfundabilă a colindului românesc - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 8 decembrie 2025 - 3 ore în urmă
A fost instalat un nou preot în Parohia Satu Nou de Sus - 8 ore în urmă
S-a sărbătorit hramul Mănăstirii Baia Borșa - 12 ore în urmă
Sară de colinde, folclor și tradiții maramureșene la Cluj-Napoca
În 13 decembrie, de la ora 17.30, Casa de Cultură a Studenților „Dumitru Fărcaș” din Cluj-Napoca va găzdui o sară de colinde, folclor și tradiții maramureșene.
Evenimentul, devenit deja unul de tradiție, este o întâlnire de suflet în care Maramureșul își spune povestea prin colind, dans și port popular. În fiecare an, moroșeni și clujeni (pe scenǎ și în salǎ) trăiesc împreunǎ bucuria sǎrbǎtorilor.
Pe scenă vor urca: Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”, grupul de copii „Mugurașii Maramureșului”, Frații Chindriș și Anda Horoba, Grupul „Voia Bună” din Bârsana, alături de mulți alții.
„Sărbătorim apropierea Crăciunului într-o sară de colinde, folclor și tradiții maramureșene.
Haideți să întâmpinăm sărbătorile cu sufletul plin de bucurie și colind! Vă invităm la un spectacol de poveste, cu artiști îndrăgiți, colindători, dansuri străbune și obiceiuri din Maramureșul voievodal!
Colindăm și păstrăm tradițiile vii – împreună!”, transmite Asociația Maramureșenilor din Cluj-Napoca.
Accesul se face pe bază de invitații oferite de Asociație. Dacă doriți să sprijiniți acest eveniment de suflet, o puteți face prin donații în contul:
IBAN RO06CECECJ0137RON0101770 – CEC BANK
Beneficiar: Asociația Maramureșenilor din Cluj-Napoca
Foto arhivă (sursa Asociația Vasile Tomoiagă)














