Share
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei

Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei

Azi, 28 iunie, a patra după Rusalii, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a slujit la Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din localitatea Făurești, Protopopiatul Lăpuș, unde a binecuvântat Altarul de vară și Sala socială „Sfântul Stelian” – Centru de zi pentru copiii expuși riscului de a fi separați de familie.

Cu acest prilej, părintele Alexandru Câmpeanu a fost distins de Preasfințitul Părinte Iustin cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul”, una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei, în semn de prețuire pentru întreaga sa activitate pastorală, misionară și pentru slujirea jertfelnică închinată lui Dumnezeu și Bisericii.

Ajuns la venerabila vârstă de 83 de ani, Părintele Alexandru Câmpeanu rămâne una dintre personalitățile de seamă ale clerului maramureșean. Cu o neobosită dăruire, a slujit Biserica Ortodoxă strămoșească în vremuri deloc ușoare, mărturisind credința cu demnitate, curaj și dragoste pentru Hristos și pentru oameni.

„Harul predicării, glasul său inconfundabil și profunzimea cuvântului rostit au rămas vii în inimile credincioșilor din întreaga Țară a Chioarului și, în mod deosebit, din Ținutul Fisculașului, unde a luminat suflete și a întărit generații întregi de credincioși.

Pentru mine, întâlnirea cu Părintele Alexandru a fost o adevărată binecuvântare.

Încă din copilărie, ascultându-i predicile, atunci când eram întrebat ce îmi doresc să devin, răspunsul venea firesc: „Părintele Sandu.” A fost și a rămas un model de slujire, de smerenie și de iubire față de Biserică.

Am avut bucuria și onoarea de a sluji împreună cu dânsul la Dumbrăvița, iar această apropiere mi-a întărit și mai mult admirația față de omul și preotul care și-a închinat întreaga viață lui Dumnezeu și semenilor.

Un moment deosebit de drag sufletului meu a fost aniversarea împlinirii vârstei de 80 de ani a Părintelui Alexandru, când, împreună cu frații preoți, am avut bucuria de a organiza o zi festivă în biserica Parohiei Făurești, ca semn de recunoștință și aleasă prețuire pentru întreaga sa activitate pastorală și misionară. A fost o zi plină de emoție, de comuniune și de bucurie duhovnicească, pe care o păstrez vie în suflet.

Îi adresez din inimă cele mai sincere felicitări și mă rog Bunului Dumnezeu să-i dăruiască ani îndelungați, sănătate, pace sufletească și aceeași lumină pe care a revărsat-o, vreme de decenii, în sufletele celor pe care i-a păstorit.

La mulți și binecuvântați ani, Părinte Alexandru! Dumnezeu să vă răsplătească însutit întreaga osteneală și să vă dăruiască bucuria de a vedea roadele slujirii încununate de iubirea și recunoștința celor pe care i-ați călăuzit spre Hristos”, a transmis, pe rețelele de socializare, preotul Bogdan Ciocotișan din Dumbrăvița.


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu