Un tânăr din Petrova s-a stins în Italia, după ce i s-a făcut rău în timp ce lucra la recoltarea roșiilor - 15 minute în urmă
5 august 1984: regalul olimpic oferit de Kati Szabo - 1 oră în urmă
Pompierii voluntari din cadrul SVSU Recea, Maramureș, sunt din nou campioni naționali - 3 ore în urmă
Prefectura Maramureș le cere primăriilor să reducă consumul de energie - 4 ore în urmă
Angajări în învățământul băimărean: post cu normă întreagă la grădiniță - 4 ore în urmă
La Săliștea de Sus va fi dezvelit bustul lui Gavrilă Iuga, personalitate marcantă a Maramureșului - 5 ore în urmă
„Vacanță în tinda bisericii”: Ediția a IV-a a taberei de vară pentru copii are loc la Sighetu Marmației - 5 ore în urmă
Campanie de donare de sânge la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare - 5 ore în urmă
Părintele protopop dr. Stan Florin, invitat la Școala Părinților din Parohia Dumbrăvița - 6 ore în urmă
Adrenalină și cultură prin Fisculaș: Raliul Autonord Rotary revine cu cea de-a X-a ediție - 7 ore în urmă
Primele cete de colindători au ajuns la Catedrala Episcopală, gazde fiind PS Iustin și PS Timotei Sătmăreanul
Începând cu această dimineață, 15 decembrie, de la ora 9:30, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, împreună cu Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul au primit, la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare, primele cete de colindători care au vestit, prin glasurile lor, nașterea Domnului Hristos.
Au colindat:
– Grupul Psaltic „Theologos” al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului;
– Liceul Teologic Ortodox Român „Nicolae Steinhardt” din Municipiul Satu Mare;
– Unitatea Militară Baia Mare;
– Grupul Rezerviștilor Militari MAI Maramureș;
– Parohia Ortodoxă Certeze, Protopopiatul Oaș, județul Satu Mare;
– Corul Cercetașii Maramureșului.
La final, ca o „găzdoaie aleasă”, Preasfințitul Părinte Episcop Iustin a mulțumit tuturor colindătorilor pentru faptul că duc tradiția mai departe, atât prin portul popular, sau uniformă, cât și prin interpretarea colindelor, oferindu-le tuturor câteva daruri, atât pentru cei mai mici cât și pentru cei mai mari, informează Pr. Adrian Dobreanu – Sectorul Cultural și Comunicații Media/ Director Comunicații Media-Online.
Foto: Arhid. Vasile Pop – consilier eparhial pentru protocol















