Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 4 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 4 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 5 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 5 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 5 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 5 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 6 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 7 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 7 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 8 ore în urmă
Sighetu Marmației: Investiție importantă la o școală din municipiu
În 21 decembrie au fost recepționate lucrările de refacere a gardului de împrejmuire a Școlii Gimnaziale ”George Coșbuc” din Sighetu Marmației.
Banii necesari acestei investiții, 136.000 lei, au fost alocați de Consiliul local în ședința din luna noiembrie a acestui an, arată oficialii administrației locale.
Investiția vine în contextul securizării unităților școlare, care chiar a fost subiectul unei întâlniri importante la sediul primăriei, în luna septembrie, la care au participat directorii unităților de învățământ din municipiu.
”Tema principală a discuțiilor a fost cea legată de necesitatea sporirii siguranței în școli, și am stabilit împreună că prima și cea mai importantă măsură de aplicat este securizarea accesului în unitățile școlare. Atunci i-am asigurat pe directorii școlilor că au tot sprijinul meu și al Consiliului local în această privință. În școală trebuie să intre doar cine învață, predă sau este abilitat, iar copiii nu au ce căuta pe străzi sau în baruri în timpul orelor de curs. Continuăm să investim în educație!”, arată primarul Vasile Moldovan.
C.Ț.

















