Ordin nou de protecție provizorie, în Maramureș - 46 minute în urmă
Mandate puse în aplicare de polițiștii maramureșeni - 1 oră în urmă
Arestat preventiv pentru infracțiune gravă, în Maramureș - 2 ore în urmă
Liga 4: Finala Campionatului, pe stadionul băimărean - 3 ore în urmă
Turneul Caritabil Cosmin Buglios: Fotbalul face bine - 3 ore în urmă
Vremea exactă în Maramureș, duminică, 11 iunie - 5 ore în urmă
Dialoguri constructive între părinți și polițiștii maramureșeni - 7 ore în urmă
Modificare importantă de circulație în Baia Mare - 8 ore în urmă
Sergiu Ciocan va continua în Liga 2 - 10 ore în urmă
Momente speciale la Catedrala din Baia Mare - 10 ore în urmă
Lecție despre apă
De o experiență de neuitat au avut parte elevii clasei a III-a A de la Şcoala Gimnazială “I.L. Caragiale” din Baia Mare de Ziua Mondială a Apei. Împreună cu învățătoarea lor, dar și cu mămici, copiii au vizitat Staţia de tratare a apei din municipiu.
Încântați, micuţii au descoperit traseul prin care trece apa, toate etapele pe care le parcurge, începând din bazinele de colectare până la filtre, pentru a ajunge la robinetele consumatorilor. Împreună cu chimiştii de la Vital au făcut experimente pentru a vedea cu ochii lor cum se poate analiza apa.
Alături de copii s-a aflat și deputatul PNL Viorica Cherecheș. “Am încercat să sensibilizăm copiii despre tainele apei, cum să o preţuiască şi care este rolul ei în viaţa de zi cu zi”, a spus parlamentarul maramureșean.