Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 1 oră în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 2 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 2 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 2 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 3 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 3 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 4 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 4 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 5 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 5 ore în urmă
Elevii sub 14 ani nu vor mai putea fi sancționați disciplinar, după apariția noului Statut al elevului
Elevii sub 14 ani nu pot fi sancționați disciplinar, arată proiectul noului Statut al elevului. Aceștia, în schimb, vor fi consiliați, potrivit documentului care a fost depus la registratura Ministerului Educației, arată un comunicat al organizației Salvați Copiii.
Draftul a fost depus de un grup de reprezentanți ai copiilor, voluntari ai Organizației Salvați Copiii România, precum și reprezentanții Asociației Elevilor din Constanța, Asociației Elevilor din București-Ilfov și Asociației Vâlcene a Elevilor.
Ce spune documentul
„Art. 53 – (6) Elevii sub 14 ani nu pot fi sancționați disciplinar. Aceștia vor fi consiliați, indicându-se necesitatea respectării regulilor și consecințele care pot rezulta din faptele lor”, se arată în proiect.
De asemenea, se mai arată că este interzisă declararea unui elev ca repetent pe motive disciplinare.
„Articolul 54 – (1) Sancțiunile ce pot fi aplicate elevilor, în funcție de gravitatea faptei, sunt:
- a) observație individuală;
- b) mustrare scrisă;
- c) retragerea temporară sau pe durata întregului an școlar a burselor de care beneficiază elevul;
- d) mutarea disciplinară la o clasă paralelă din aceeași unitate de învățământ;
- e) suspendarea elevului pe o durată limitată de timp;
- f) preavizul de exmatriculare;
- g) exmatricularea cu drept de reînscriere, în anul școlar următor, în aceeași unitate de învățământ;
- h) exmatricularea cu drept de reînscriere, în anul școlar următor, în altă unitate de învățământ;
- i) exmatricularea fără drept de reînscriere pentru elevii din învățământul postliceal.
(2) Toate sancțiunile aplicate se motivează și se comunică individual, în scris, atât elevilor, cât și părinților, tutorilor sau reprezentanților legali. Sancțiunea se aplică din momentul comunicării acesteia sau ulterior, după caz.
(3) Sancționarea elevilor sub forma mustrării în fața colectivului clasei sau al școlii este interzisă în orice context.
(4) Violența fizică sub orice formă se sancționează conform dispozițiilor legale în vigoare, de către organele competente.
(5) Sancțiunile prevăzute la alin. (1) lit. d)-h) nu se pot aplica în învățământul primar.
(6) Sancțiunile prevăzute la alin. (1) lit. f) și g) se pot aplica în învățământul obligatoriu numai în situații foarte grave, când sunt întrunite următoarele condiții în mod cumulativ:
- a) prezența elevului în școală pune în pericol siguranța elevilor sau a personalului din școală, afectând dreptul la educație, respectiv la muncă;
- b) fapta elevului constituie infracțiune și s-a luat o măsură preventivă privativă de libertate față de acesta.
(7) Este interzisă declararea unui elev ca repetent pe motive disciplinare.”
Până acum nu era interzisă sancționara disciplinară a elevilor sub 14 ani și nici delcararea unui elev repetent pe motive disciplinare.















