Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 5 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 7 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 11 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 12 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 12 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 12 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 14 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 15 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 16 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 16 ore în urmă
Două eleve de la Școala „Nicolae Iorga” Baia Mare, premii speciale la Olimpiada națională de limba și literatura română pentru școli/secții cu predare în limbile minorităților și pentru românii din diaspora
La etapa județeană a Olimpiadei naționale de limba și literatura română pentru școli/secții cu predare în limbile minorităților și pentru românii din diaspora, elevii Școlii Gimnaziale „Nicolae Iorga” din Baia Mare au obținut numeroase premii și mențiuni:
- Premiul I (calificare la etapa națională): BAN ESZTER, clasa a VI-a (coordonator, prof. Rebeca Petruș)
- Premiul II: PETKY JOHANNA IZABELLA, clasa a V-a (coordonator, prof. Alina Vereș)
- Premiul III: ERDEI DAVID-MARK, clasa a VII-a (coordonator, prof. Alina Vereș)
- Mențiune: KORMENDY KLARA, clasa a V-a (coordonator, prof. Alina Vereș)
- DOBROGEANU FERENCZY HENRIETT, clasa a VII-a (coordonator, prof. Alina Vereș)
În perioada 10-13 aprilie, participarea la etapa națională a fost, fără îndoială, una dintre cele mai intense și valoroase experiențe din parcursul educațional pentru elevele Ban Eszter, clasa a VI-a (coordonator, prof. Rebeca Petruș) și Petky Johanna Izabella, clasa a V-a (coordonator, prof. Alina Vereș) care au obținut premii speciale, cât și pentru profesoara Vereș Alina (membru al Comisiei Centrale). Pregătirea pentru această etapă a presupus multă muncă, perseverență și susținere din partea doamnelor profesoare coordonatoare și a părinților.
„Competiția în sine a fost o provocare pe măsură. Emoțiile de dinaintea probei, sala plină de tineri concentrați, foile albe care așteptau să fie umplute cu idei – toate acestea au creat un cadru aparte, trăind bucuria de a scrie din convingere, de a argumenta cu pasiune și de a reflecta asupra unor teme de actualitate sau asupra valorilor fundamentale ale umanității. Dincolo de concurs, olimpiada a fost și un prilej de socializare, de schimb de idei și de deschidere spre noi perspective.
Olimpiada Națională nu este doar despre note și premii, ci despre curajul de a visa, de a munci și de a crede în propriile forțe.
Mulțumiri speciale se cuvin conducerii școlii (doamna director prof. dr. Codruța Cozma și doamna director adjunct prof. Beáta Bálint), care a susținut constant performanța și a încurajat participarea elevilor la competiții de anvergură. Deschiderea, sprijinul moral și logistic, precum și încrederea acordată ne-au motivat să ne implicăm cu seriozitate și entuziasm”, transmit reprezentanții unității școlare.
















