Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 2 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a slujit la slujba priveghiului Preasfințitului Emilian Crișanul - 3 ore în urmă
Icoana Maicii Domnului de la Rohia a ajuns pentru prima dată la Cluj-Napoca - 4 ore în urmă
28 iunie, Elon Musk împlinește 55 de ani - 4 ore în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, duminică 28 iunie 2026 - 5 ore în urmă
Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 13 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 15 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 19 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - în urmă
Colegiul „Lucaciu” și-a mai adăugat două premii în palmares, la Concursul „Noi și chimia”
Concursul „Noi și chimia” se află la cea de-a XXVII-a ediție și se adresează elevilor claselor a -VII-a și a-VIII-a. În data de 28 mai a avut loc etapa județeană. Toate echipele care au acumulat minim 90 de puncte, s-au calificat pentru etapa națională, care s-a desfășurat în data de 11 iunie 2024.
Două echipe, formate din câte trei elevi, ale Colegiului Național „Vasile Lucaciu” s-au calificat pentru faza națională, obținând locul I la faza județeană. Pe locul I s-au clasat Daria Csernak, Ana-Irina Damian-Babineți și Alexia-Antonia Săsăran (clasa a VII-a, profesor coordonator, Ionel Bud). Pe locul II au terminat competiția Adrian Mihai Dumitru, Robert-Viktor Kracz și Rareș Pișcoran (clasa a VII-a, profesor coordonator Magdalena Covaci). Alte două echipe lucaciste s-au plasat pe poziții secunde. Este vorba despre echipele formate din Flavia-Iris Pintea, Raluca Nechita-Iluțan și Beatrice Varga, respectiv Cristian-Victor Mihai, David Pujină și Bogdan Georgian Grigoraș. Toți sunt elevi în clasa a VII-a și sunt pregătiți de Ionel Bud. Au mai participat Medeea Dragoș, Noemi Edina și Sofia Moț (clasa a VIII-a, profesor coordonator Magdalena Covaci), informează eZiarultău,ro
Felicitări echipelor și profesorilor coordonatori!
Lăcrimioara ZOTA










