Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 1 oră în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 2 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 2 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 2 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 3 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 3 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 4 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 4 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 5 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 5 ore în urmă
Cinci ore de cursuri pe zi pentru elevii de gimnaziu, iar pentru cei de liceu, șase. Este solicitarea mai multor asociații ale elevilor
Un proiect de modificare a Statului Elevului prevede ca elevii de gimnaziu să nu aibă mai mult de cinci ore de cursuri pe zi, în timp ce elevii de liceu vor putea avea maxim șase ore pe zi petrecute în bănci.
Propunerea este semnată de mai multe asociații ale elevilor, iar documentul a fost depus, joi, 1 februarie, la registratura Ministerului Educației.
Multe dintre solicitările elevilor sunt deja într-un ordin de ministru din 2020 sau în legea Educației, dar nu sunt aplicate. De exemplu, proiectul de statut mai cere și interzicerea ca două ore consecutive ale aceluiași obiect de studiu să fie puse una după alta în orar, precum două ore de română sau matematică, așa cum se practică în prezent, atât la clasele primare cât și la gimnaziu și liceu. Același proiect prevede ca elevii din clasele primare să învețe maxim patru ore pe zi.
Cerințe pentru cei mici
În prezent, doar elevii din învățământul primar au reglementate cele 4 ore de cursuri pe zi.
În actualul statul al elevului nu se precizează pe niveluri de învățământ care ar trebui să fie numărul maxim de ore petrecute la școală.
Elevii mai cer ca activitatea de scriere să nu se desfășoare la clasa pregătitoare și clasele I-II la prima oră, orele de desen, mai ales de desen tehnic, să se efectueze în perioadele de timp în care elevii beneficiază de iluminatul natural, iar evaluările planificate să nu se poată stabili în două zile școlare consecutive și nici două evaluări în aceeași zi.















