Fotbal Liga 2 România: Minaur Baia Mare a bifat un egal pe teren propriu! Ambele goluri au avut același autor!

Sâmbătă dimineață, de la ora 11.00, stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și Ripensia Timișoara, joc din cadrul etapei a treia din Liga 2.

Minaur Baia Mare rămâne fără victorie în Liga 2, la fel și oaspeții de astăzi. S-a încheiat 1-1, ambele goluri fiind marcate în prima parte a meciului… de același jucător al Minaurului. Acesta a înscris și în poarta adversă, dar și în propria poartă.

Căldura și-a spus cuvântul, astfel că doar prima repriză a fost ceva mai animată. Iar ca premieră, s-a putut intra și la tribuna oficială, recent reabilitată și care arată bine. Minaur a deschis scorul în min. 11: corner de pe partea stângă bătut de Neacșu, Mondragon reia cu capul din 8m în poartă. În min. 42 se restabilește egalitatea: Călin Tudor șutează la de 28m central, mingea se duce oarecum în afara cadrului porții, Mondragon încearcă să blocheze, devierea îl păcălește pe Băila și mingea intră în plasă: 1-1. În ultimul minut al primei reprize, Mondragon are șansa să readucă avantajul pe tabelă, dar șutul său nimerește transversala. Partea a doua este mult mai săracă în faze de poartă, dar este greu să joci când temperatura este mai sus de 30 de grade Celsius, arată csminaur.ro.

CS Minaur Baia Mare – Ripensia Timișoara: 1-1 (1-1)
A marcat: Mondragon (11) / Mondragon (42 – autogol)
Stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare; cca 1.000 spectatori
Arbitri: Dan Florin Dreve (Cluj-Napoca) – Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea), Sebastian Păduraru (Gura Humorului). Rezervă: Sorin Vădana (Cluj-Napoca). Observatori: Dan Jiga (Bistrița), Mircea Bucur (Târgu Mureș)
Minaur (antrenor Ciprian Danciu): Raul Băilă – Cătălin Alexe, David Simion, Jhon Mondragon (căpitan), Iustin Neacșu, Ricky Gneba, Mircea Donca, Bogdan Rotar (55, Vasile Chițaș), Viorel Chinde (80, Alexandru Mărieș), Alin Văsălie (80, Răzvan Lazăr), Kevin Bakare (80, Cassama Muacir)
Rezerve: Alexandru Costache – Marius Potcoavă, Alexandru Stoian, Raphael Stănescu, Ciprian Stanciu
Ripensia (antrenor Robert Ivan): Șt. Dobre – Zamfirescu (46, Macrițchii), Țieranu, Fridrich, Gladun, Stoi (89, Stoica), Tudor Călin (66, Szimionaș) – Mogoș, Mihart (55, Vermeșan), Piftor, Gavra
Etapa a 3-a
Politehnica Timișoara – FC Brașov: 0-0
Unirea Dej – Politehnica Iași: 1-2
Concordia Chiajna – CSC Dumbrăvița: 2-2
Unirea Slobozia – Metaloglobus București: 1-0
CS Minaur Baia Mare – Ripensia Timișoara: 1-1
Gloria Buzău – CSM Slatina (sâmbătă, 13.00)
Progresul Spartac – Comunal Șelimbăr (sâmbătă, 18.00)
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo București (sâmbătă, 18.45)
Oțelul Galați – Unirea Constanța (duminică, 12.30)
Steaua București – AFC Miercurea Ciuc (marți, 19.00)
15.Metaloglobus – 1p (2-5) – 3
16.Minaur Baia Mare – 2p (2-5) – 3
17.Ripensia Timișoara – 1p (2-4) – 3
18.FK Miercurea Ciuc – 0p (1-3) – 2
19.Pandurii Tg. Jiu – 0p (0-3) – 2
20.Unirea Constanța – 0p (0-4) – 2
Etapa 4 (27 august): FC Brașov – Ripensia; Metaloglobus – CS Minaur; CSM Slatina – Slobozia; Miercurea Ciuc – Buzău; Dumbrăvița – Steaua; Poli Iași – Concordia; Dinamo – Unirea Dej; Constanța – Pandurii; Șelimbăr – Oțelul; Poli Timișoara – Progresul Spartac.