Centenarul bisericii din Ilba, sărbătorit prin Sfânta Liturghie oficiată de PS Părinte Timotei Sătmăreanul - 8 minute în urmă
O localnică din comuna Giulești a împlinit un secol de viață - 14 minute în urmă
O săptămână de neuitat pentru elevii premiați ai Școlii Profesionale Fărcașa, în tabără la Cumpăna - 5 ore în urmă
Sighetu Marmației face un nou pas spre un oraș verde: 10 stații de încărcare pentru mașini electrice - 5 ore în urmă
Consultații optometrice gratuite la Tăuții Măgherăuș - 5 ore în urmă
Copii și tineri din Satu Nou de Sus, reuniți la Școala de vară „Împreună spre Hristos” - 6 ore în urmă
Picnicul pentru Alăptare revine în Baia Mare: Două zile de activități, conferințe și sprijin pentru familii - 6 ore în urmă
26 iulie 1921, a intrat în vigoare Tratatul de la Trianon - 6 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 26 iulie 2026 - 7 ore în urmă
Centenarul Mănăstirii Rohia: Simpozioane, slujbe și manifestări culturale dedicate celor 100 de ani de viață monahală - 16 ore în urmă
Fotbal, EURO 2020. Reacții superbe după ce Simon Kjaer i-a făcut respirație lui Eriksen! ”Un erou și un lider incredibil!” (FOTO)
Căderea halucinantă a lui Christian Eriksen (29 de ani), devenit mai apoi inert, petrecută în minutul 42, a speriat întreaga asistență prezentă pe ”Parken” din Copenhaga. A fost nevoie de defibrilator pentru a fi resuscitat, notează digisport.ro.
Un singur om și-a păstrat luciditatea și a intervenit prompt până la sosirea cadrelor medicale: Simon Kjaer (32 de ani)! El este eroul momentului de la EURO 2020, dar și din întreaga lume.
Căpitanul naționalei Danemarcei și fundașul central al lui AC Milan s-a dus direct la Eriksen, imediat cum l-a văzut inert pe gazon. Starul lui Inter a încercat să ajungă la un balon, a făcut câțiva pași împiedicați, puțin aplecat în față, după care s-a prăvălit fără reacție pe teren, cu fața în jos. Kjaer s-a dus glonț la colegul său și după ce a realizat gravitatea situației și a făcut semne disperate pentru a chema staff-ul medical a făcut tot posibilul pentru a-și ajuta prietenul cel mai bun.
Simon Kjaer s-a asigurat că Eriksen nu și-a înghițit limba! Fundașul nordicilor i-a întors capul într-o parte, apoi s-a asigurat că Eriksen nu și-a înghițit limba, după care a recurs la câteva încercări de resuscitare și i-a făcut respirație gură la gură. Apoi, s-a dat la o parte când au intervenit doctorii. Kjaer nu a stat însă cu mâinile în sân. A realizat imediat că pe stadion se află o persoană care suferă cel mai mult, soția lui Eriksen, Sabrina. Așa că, alături de Kasper Schmeichel, portarul lui Leicester, s-au dus imediat la marginea terenului pentru a o consola pe aceasta.
În tot acel timp, ceilalți coechipieri au format un zid uman în jurul colegului lor, care se zbătea între viață și moarte. Pentru întregul său gest, Kjaer a fost lăudat: ”A fost un lider și un erou astăzi”, au tritrat cei de la sportbible.com. De altfel, întreaga presă internațională a preluat povestea și mai ales titlul, conform digisport.ro.
















