Share
Centrul Culturii Tradiționale Maramureș a prezentat documentarul „Old New Villages” la Seminarul Astra Multicultural

Centrul Culturii Tradiționale Maramureș a prezentat documentarul „Old New Villages” la Seminarul Astra Multicultural

Reprezentanții Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Liviu Borlan” Maramureș au participat, în perioada 15–17 iulie, la Seminarul Astra Multicultural, organizat de Complexul Național Muzeal Astra din Sibiu, eveniment care a reunit etnologi și specialiști din întreaga țară.

Ediția din acest an a seminarului a fost dedicată gastronomiei tradiționale, obiceiurilor, ocupațiilor și meșteșugurilor asociate acestora, oferind participanților prilejul de a prezenta cercetări și proiecte culturale recente.

Din partea instituției maramureșene, conduse de managerul prof. Lucian Iluț, au fost prezenți drd. Corina Isabella Csiszár și Florin Avram. Cei doi au prezentat filmul documentar etnografic „Old New Villages” (2026), care pune în valoare gastronomia și arhitectura tradițională din Maramureș.

Documentarul surprinde patrimoniul cultural de la Hanu Lu Cobala din Budești, dar și gastronomia și cercetările realizate la Breb de antropologul francez Claude Karnoouh și scriitorul britanic William Blacker, atât în perioada comunistă, cât și după Revoluție. Filmul este realizat de Corina Isabella Csiszár, responsabilă de concept, filmare, montaj și sunet, alături de Florin Avram.

Reprezentanții Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Liviu Borlan” Maramureș au transmis mulțumiri organizatorilor de la Muzeul Astra pentru invitația de a participa la eveniment, pe care l-au descris drept o experiență culturală deosebită. Totodată, aceștia și-au exprimat recunoștința față de gazdele care au contribuit la realizarea documentarului: Rodica Nemeș, Hanu Lu Cobala din Budești și Viorica Hotea din Breb.


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu