Amintirile care se întorc doar seara - 1 oră în urmă
„Muzica este stilul meu de viață” – Adina Dunca, un munte de talent confirmat de premii excepționale - 2 ore în urmă
7 decembrie – ziua în care România a pierdut moștenirea lui Brâncuși - 3 ore în urmă
Concertul solemn de colinde „Domnul pe Pământ”, de la Catedrala Episcopală din Baia Mare, ajunge la cea de-a XXI-a ediție - 4 ore în urmă
Rezultate foarte bune pentru CSM Baia Mare la Cupa României Fitness Challenge – cadeți - 5 ore în urmă
Inițiativă rară a Penitenciarului Baia Mare – deținuți la masă cu familiile lor, în afara unității - 5 ore în urmă
Un eveniment de rezonanță internațională la Academia Română, Filiala Cluj-Napoca - 5 ore în urmă
Viktor Orbán se pregătește pentru „lumea de după război” - 7 ore în urmă
Autoturism furat din Ucraina, descoperit la Punctul de Trecere Siret - 8 ore în urmă
Târgul de Crăciun din Baia Mare, sub supravegherea polițiștilor - 8 ore în urmă
Caravana Atelierelor a ajuns la Școala Gimnazială ,,George Coșbuc” din Baia Mare
Caravana Atelierelor a continuat astăzi, 26 noiembrie, alături de elevii clasei pregătitoare, prof. înv. primar Nechita Rodica, de la Școala Gimnazială ,,George Coșbuc” din Baia Mare.
La începutul activității, copiii au fost extrem de curioși să descopere Muzeul Satului din Baia Mare și să afle cât mai multe lucruri despre ce pot găsi într-un astfel de muzeu, astfel că au ascultat cu mare atenție explicațiile muzeografului Gabriela Filip. Aceasta le-a povestit copiilor despre căsuțele din lemn, despre bisericuța de lemn strămutată din satul Chechiș, obiectivul care a adunat în juru-i toate celelalte gospodării și anexe tradiționale, dar și despre Casa Școală din Șomcuta Mare, explicându-le școlarilor difererențele dintre școala de altădată și cea din vremurile noastre.
În partea a doua a activității, copiii au ascultat „Povestea celor două urcioare”, lecturată de muzeograf Oana Teremtuș, poveste care i-a purtat în lumea frumoasă a istorioarelor cu tâlc, din care au învățat că fiecare dintre noi trebuie apreciat și că avem foarte multe de oferit prin bunătate, răbdare și perseverență.
La finalul activității, elevii au decorat urcioarele din poveste cu multă imaginație și creativitate, iar noi le mulțumim tuturor pentru implicarea de care au dat dovadă, informează reprezentanții Muzeului Satului Baia Mare.















