Doar un „zimbru” în lotul „stejarilor” pentru meciul cu Belgia - 6 ore în urmă
Știința Explorări merge după puncte la vecina de clasament, Unirea Dej - 7 ore în urmă
România a intrat în recesiune tehnică. Ce înseamnă asta și la ce să ne așteptăm - 8 ore în urmă
Primarul din Fărcașa, om de afaceri cu tradiție, în centrul atenției după apariția cu un ceas de lux la o reuniune a primarilor - 9 ore în urmă
Lucrările de renovare energetică a unor blocuri din Sighet, finalizate - 9 ore în urmă
„Carnavalul seniorilor”: petrecere în stil vintage la Centrul CASPEV Baia Mare - 11 ore în urmă
CS Minaur joacă pentru calificarea în sferturile EHF European League - 12 ore în urmă
Winter Tour ajunge la Telegondola și Pârtia Olimpică Borșa în acest weekend - 12 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Iubirea reorganizează relațional, disciplina stabilizează comportamental, pierderea restructurează sensul - 12 ore în urmă
Stegaru’ și Starostele din Maramureș: Doi tineri din Vișeu au început un proiect din suflet pentru tradiție - 12 ore în urmă
S-a dat oficial startul – De astăzi suntem în faza de execuție efectivă
S-a dat oficial startul lucrărilor pentru construirea unui pod provizoriu peste râul Săsar, în zona variantei de ocolire a municipiului Baia Mare. Proiectul este menit să rezolve blocajul rutier cauzat de prăbușirea vechiului pod și să permită reluarea traficului greu în zonă.

„De astăzi suntem în faza de execuție efectivă. A fost o situație de urgență, dar procedurile legale trebuie respectate oricum. A durat mai mult decât am anticipat, însă acum totul este în linie dreaptă. Direcția Regională de Drumuri și Poduri Cluj a semnat contractul de execuție cu firma ARL Cluj-Napoca, iar lucrările sunt în desfășurare”, a declarat primarul municipiului Baia Mare.

Noul pod va fi de tip modular, de uz tehnologic, și va permite circulația vehiculelor grele, inclusiv camioane și utilaje de mare tonaj. Potrivit autorităților, deschiderea totală a podului va fi de 40 de metri. Componentele structurii metalice, de tip Bailey (modular), sunt fabricate în Polonia și vor fi transportate în România cu 15 trailere agabaritice.
În paralel cu aducerea structurii metalice, pe șantier se pregătește terenul pentru montaj. A fost deja construit un drum perimetral de aproximativ 250 de metri, care va face legătura între șoseaua de centură și podul provizoriu.

Termenul de execuție prevăzut în contract este de cel mult o lună de la începerea lucrărilor. Dacă totul decurge conform planului, podul ar putea fi dat în folosință în jurul datei de 15-20 iulie.
„Vom reuși nu doar să reluăm traficul, dar să o facem în condiții mai bune decât înainte. Vom rezolva inclusiv problemele cu trecerea peste calea ferată, care au fost mereu o bătaie de cap pentru șoferi”, a mai spus edilul.
Podul vechi peste Săsar, situat pe centura Băii Mari, s-a prăbușit parțial în luna aprilie 2024, din cauza unei cedări structurale accentuate de infiltrații și uzură avansată. Incidentul a dus la închiderea completă a circulației pe acel tronson și a afectat grav traficul din zona industrială a orașului.
Autoritățile locale și CNAIR au decis atunci să construiască un pod provizoriu, care să preia traficul până la începerea lucrărilor pentru un pod definitiv. Pentru viitorul pod permanent, este în lucru un proiect separat, cu termen de execuție estimat la cel puțin doi ani.
Vasile Petrovan















