Cercetătorul Chiș Vasile Timur a reprezentat Muzeul Maramureșean din Sighetu Marmației la Conferința Internațională „Cooperare transfrontalieră Ucraina – V4” din Ujhorod - 36 minute în urmă
Au început înscrierile la examenul pentru obținerea atestatului de detectiv particular - 41 minute în urmă
Victorie cu emoții pentru CS Minaur în primul meci oficial din acest an - 2 ore în urmă
7 februarie 1967, s-a născut Nicolae Ciucă - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 7 februarie 2026 - 3 ore în urmă
Autoutilitară care transporta ilegal lemne, indisponibilizată - 14 ore în urmă
Știința Explorări, învinsă de Corona Brașov de două ori în trei zile - 14 ore în urmă
Din cei doi judecători, fiecare are o părere diferită despre legalitatea probelor în procesul lui Călin Georgescu - 15 ore în urmă
Doliu în rândul pompierilor maramureșeni - 16 ore în urmă
O nouă emisiune de titluri de stat Fidelis, cu dobânzi de până la 7,25% - 16 ore în urmă
Scandal între vecini în Călinești; Un bărbat a ajuns la spital
Luni, 25 iulie, la ora 21.35, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Ocna Șugatag au fost sesizați prin 112 de o femeie din Călinești că soțul ei a avut un scandal cu un vecin.
Deplasați la fața locului, polițiștii au identificat apelanta și pe soțul acesteia, un bărbat de 29 de ani. Acesta a relatat faptul că s-a deplasat în locul numit Dupa Macareni unde s-a intalnit cu vecinul său, un bărbat de 49 de ani, care, aflandu-se sub influenta băuturilor alcoolice, a sărit la acesta cu o rangă din fier pentru a-l agresa fizic.
În același loc a fost identificat și bărbatul de 49 de ani, care a relatat faptul că a fost agresat fizic de bărbatul de 29 de ani.
Bărbatul de 49 de ani prezenta urme de violență, motiv pentru care a fost transportat la Spitalul Municipal Sighetu Marmației în vederea acordării de ingrijiri medicale.
Ieri, 27 iulie, în urma examinării medico-legale a persoanei vătămate s-a stabilit că aceasta prezintă leziuni traumatice la nivelul capului și toracelui, care necesită 30-35 zile de îngrijiri medicale în vederea vindecării, dacă nu survin complicații.
A fost întocmit dosarul penal, care apoi a fost declinat Parchetului de pe lângă Tribunalul Maramureș, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă la omor.










