Spune-ți părerea! ABA Someș-Tisa lansează consultare publică pentru protejarea apelor - 37 minute în urmă
Parlamentul European a adoptat noile norme anticorupție - 1 oră în urmă
Propunerile pentru noul selecționer, pe masa Comisiei Tehnice a FRF - 2 ore în urmă
Proiectul centurii ocolitoare a municipiului Baia Mare a intrat în etapa de licitație, fiind cea mai mare investiție rutieră din Maramureș - 2 ore în urmă
Percheziții în Maramureș într-un dosar de infracțiuni silvice. Opt persoane au fost reținute - 2 ore în urmă
Meci greu pentru CS Minaur, cu o echipă care a eliminat campioana în sferturile Cupei României - 3 ore în urmă
Salvamont Maramureș își mărește echipa - 3 ore în urmă
Tradiții pascale autentice, readuse la viață în Cupșeni: împistritul ouălor și cocâstratele au unit generațiile - 3 ore în urmă
În „Școala Altfel”: Peste 2.500 de vizitatori la Planetariul din Baia Mare - 3 ore în urmă
Întâlnire dedicată familiei creștine la Dumbrăvița, în cadrul proiectului „Centrul pentru Tineret Sfântul Ilie Tesviteanul” al Patriarhiei Române - 4 ore în urmă
Percheziții în Maramureș într-un dosar de infracțiuni silvice. Opt persoane au fost reținute
Polițiștii Serviciului de Ordine Publică Maramureș, cu sprijinul celor din cadrul altor structuri și cel al jandarmilor, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Lăpuș, au pus în executare, miercuri și joi, 14 de mandate de percheziție domiciliară și opt mandate de aducere, într-un dosar de infracțiuni silvice.
În cadrul verificărilor, polițiștii au ridicat mai multe bunuri și documente. „Este vorba despre 146.950 de lei, 6.020 de euro, 41 de dolari americani, 2.792 de bucăți articole pirotehnice, o arbaletă, dispozitive speciale de marcat și dispozitive contrafăcute pentru simularea unor marcaje reale, telefoane mobile și medii de stocare, precum și documente și înscrisuri de natură a proba activitatea infracțională. (…) De asemenea a fost indisponibilizată cantitatea de peste 150 de mc material lemnos, ca urmare a constatării diferențelor între volumul stocului fizic și volumul stocului scriptic înregistrat în sistemul informațional integrat”, informează Poliția Română.
Ieri, în urma administrării probatoriului, față de opt persoane a fost dispusă măsura reținerii, acestea fiind introduse în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă. Perchezițiile domiciliare și auto s-au desfășurat în Târgu Lăpuș, Baia Sprie, Lăpuș, Rogoz și Poiana Botizei.
„Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor orașului Baia Sprie, municipiului Baia Mare, specialiștilor din cadrul Serviciului Criminalistic, Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase și al reprezentanților Gărzii Forestiere Cluj. De asemenea, un aport important l-a avut activitățile de sprijin realizate de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale și al jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Maramureș”, precizează sursa citată.
Foto: capturi video IPJ Maramureș


















