Maria-Adriana Demian a cucerit Trofeul Festivalului Național de Colinde Tradiționale și Cântece de Crăciun „Poveste de iarnă” - 5 ore în urmă
Cu colindul la Jandarmerie - 5 ore în urmă
Ultimul meci din acest an pentru CSM Sighet - 7 ore în urmă
Ministrul Sănătății, în vizită la spitalele din Baia Mare - 8 ore în urmă
Masa rotundă „Educație și Voluntariat” a reunit liceeni și tineri voluntari la Biblioteca Județeană - 8 ore în urmă
Galeria Premiilor „Alianța 2025” – Distincții pentru oficiali români - 8 ore în urmă
Atelier de creație pentru senioarele de la Centrul „Rivulus Pueris” din Baia Mare - 9 ore în urmă
„Crăciun în Satu’ de pe Deal” – tradiție și colind la Muzeul Satului din Baia Mare - 9 ore în urmă
15 decembrie 1989 – O prefață a Revoluției Române, sau chiar prima ei pagină? - 9 ore în urmă
Tradiție și continuitate: La Sighetu Marmației va avea loc cea de-a 57-a ediție a Festivalului de Datini și Obiceiuri de Iarnă „Marmația” - 9 ore în urmă
Două autoturisme în valoare de 300.000 lei, furate din Belgia, descoperite în Borșa de polițiștii de frontieră
Ieri, 3 octombrie, polițiștii de frontieră din cadrul STPF Maramureș împreună cu colegii de la SPF Vișeu de Sus și în cooperare cu IPJ Maramureș au desfășurat o acțiune pe linia combaterii traficului de autoturisme furate din străinătate.
Astfel, pe raza localității Borșa au fost identificate două autoturisme mărcile Volskwagen și Mercedes, care figurează cu alerte în bazele de date. Primul autoturism, marca Volskwagen, condus de către o femeie de 39 de ani din Maramureș a fost oprit în trafic, iar al doilea marca Mercedes a fost descoperit într-o parcare de pe raza aceleiași localități, aparținând unul barbat de 41 de ani, tot din Maramureș.
În urma unor verificări suplimentare, s-a constatat faptul că autoturismul Volskwagen figurează cu alertă din data de 28.10.2022, iar al doilea cu alertă din data de 7.10.2022, ambele alerte fiind emise de către autoritățile din Belgia.
În cauză, polițiștii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tăinuire conform Codului Penal, iar autoturismele în valoare totală de 300.000 de lei au fost indisponibilizate la sediul Poliției de Frontieră, până la finalul cercetărilor.
În continuare se fac verificări sub directa supraveghere a procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Vișeu de Sus, la final urmând a fi luate măsurile legale ce se impun.
















