DNSC a optimizat Platforma Națională de Raportare a Incidentelor de Securitate Cibernetică - 3 minute în urmă
Concursul Județean „Tatăl meu, eroul meu” organizat de Grădinița cu Program Prelungit Târgu Lăpuș pentru preșcolari, revine cu cea de-a V-a ediție - 25 minute în urmă
Spitalul Municipal Sighet continuă campania „Noi punem suflet, voi sânge“ - 1 oră în urmă
„Mândru-i portu’, mândru-i omu’!”: Ansamblul „Transilvania” organizează un concurs cu prilejul Zilei Naționale a Portului Tradițional - 1 oră în urmă
Elevi de la Colegiul Național „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației, calificați la etapa națională a Olimpiadei de Dezbateri „Tinerii dezbat” - 1 oră în urmă
Avertizare ANM: frig, ploi și ninsori la munte până pe 2 mai - 3 ore în urmă
Reușită notabilă pentru Ambulanța Maramureș - 4 ore în urmă
Locuri de muncă disponibile în Maramureș - 4 ore în urmă
Dan Mihalache, fost deputat de Maramureș, își încheie activitatea de ambasador - 4 ore în urmă
Sportivii de la Galactic Dance Baia Mare, pe podium la concursul național „IDance Academy Dance” - 4 ore în urmă
Au început înscrierile la CUNBM; Etnologia – o specializare care nu e de ratat!
La Centrul Universitar Nord Baia Mare au început înscrierile.
Viitori studenți pot alege numeroase specializări atât la nivel licență, cât și la masterat. Printre acestea se numără Etnologia.
„ETNOLOGIA nu vorbește doar despre trecut, după cum s-ar putea crede, dar nici doar despre prezent. Etnologia vorbește despre devenire, despre evoluție și despre cum să facem față unei lumi în continuă transformare, știind mereu cine suntem…
Cursurile și seminarele interactive sunt dublate de numeroase workshop-uri, dezbateri tematice, seri de film etnografic, dar, mai ales, de ieșirile în teren, sub forma cercetărilor pe bază de interviu sau observație, dar și sub forma excursiilor tematice.
Cercetările de teren în Maramureș și în țară reprezintă unele dintre cele mai frumoase experiențe trăite în viața de student la Etnologie. Descoperi un alt mod de a vedea lumea într-o călătorie fascinantă. Cei trei ani de studenție vor fi mai mult decât o etapă de învățare, vor deveni o experiență de viață!
Masteratul de ETNOTURISM/ETNOLOGIA ȘI TURISMUL CULTURAL din cadrul FACULTĂȚII DE LITERE DIN BAIA MARE este destinat studenţilor care urmăresc să devină specialişti în promovarea culturii tradiţionale într-un mod eficient şi responsabil, pe plan intern şi internaţional. Programul se adresează, de asemenea, persoanelor care sunt implicate în turismul rural, gastronomic, religios etc. şi care consideră că au nevoie de cunoştinţe şi abilităţi noi pentru promovarea turistică a produsului cultural. Programul reprezintă o variantă complementară pentru alte programe care au ca scop pregătirea managerilor în turism sau a cercetătorilor culturii populare tradiţionale.
Domeniul STUDII CULTURALE, dar și programul de master ETNOTURISM/ETNOLOGIA ȘI TURISMUL CULTURAL, din cadrul Facultății de Litere, Centrul Universitar Nord din Baia Mare sunt concepute interdisciplinar, chiar transdisciplinar, fiind dedicate studiului etnologic, antropologic, economic, sociologic şi lingvistic al zonelor cu potenţial etnoturistic, pentru o corectă promovare şi valorificare turistică a acestora”, transmit cei de la Facultatea de Litere.
Mai multe detalii aici.
















