Secția de natație a CS Seini se întoarce cu cinci medalii de la Campionatul Național - 31 minute în urmă
Cod galben de caniculă în Maramureș și nordul Transilvaniei - 2 ore în urmă
Moment important pentru arbitrajul românesc: Istvan Kovacs a condus meciul cu numărul 1.000 din istoria Campionatului Mondial al Cluburilor - 3 ore în urmă
Lelea Varvara din Libotin a împlinit un secol de viață - 3 ore în urmă
Congres decisiv pentru PNL: liberalii își aleg astăzi noua conducere - 4 ore în urmă
Diversitatea culturală într-o lume tot mai fragmentată - 5 ore în urmă
Dragoste și emoție la Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației: Un „DA” spus printre tradiții - 5 ore în urmă
Veste bună, podul istoric de peste Tisa rămâne deschis pentru pietoni și urgențe - 5 ore în urmă
„Cărările Copilăriei” la Suciu de Sus, cu sute de participanți pe traseele Maramureșului - 5 ore în urmă
Cercetașii Maramureșului au încheiat anul cercetășesc printr-un eveniment deosebit - 6 ore în urmă
Băimărenii au urcat pe podium la toate categoriile de vârstă ale Memorialului ”Florin Popovici” la minirugby
Șirul evenimentelor rugbystice din Transilvania, dedicate copiilor a fost deschis, sâmbătă, 12 octombrie, în localitatea Mocira de lângă Baia Mare, unde a avut loc a 4-a ediție a Memorialului ”Florin Popovici”, destinat echipelor de minirugby din Transilvania, la categoriile de vârsta Under 8, Under 10 și Under 12. Festivalul de la Mocira a fost organizat de către ACS Florin Popovici și Federația Română de Rugby, prin Departamentul Regional de Dezvoltare Transilvania. Au participat echipe din Baia Mare, Sibiu, Timișoara, Turda, Câmpia Turzii și Cluj Napoca. Toți participanții au primit la final diplome, trofee și dulciuri. Baia Mare a fost reprezentată de ACS Florin Popovici și CSM.
La finalul zilei de competiție, după disputarea tuturor meciurilor, băimărenii au urcat pe podium la toate cele trei categorii de vârstă:
Under 8
- ACS Florin Popovici Baia Mare
- CSM Sibiu
- CS SCM Timișoara
- Rugby Cluj Junior/Șoimii CâmpiaTurzii
Under 10
- CSM Sibiu
- ACS Florin Popovici Baia Mare
- CSM Baia Mare
- CS SCM Timișoara
- Șoimii Campia Turzii/Rugby Cluj Junior
- RC Șoimii Turda
Under 12
- CSȘ Viitorul Cluj Napoca
- Rugby Cluj Junior/Șoimii Turda
- ACS Florin Popovici Baia Mare
- CS SCM Timișoara
- CSM Baia Mare
Peste două săptămâni seria competițiilor la aceleași categorii de varsta – U8, U10 si U12 – va continua cu trofeul „Cupa Moșnița Nouă”, în localitatea Moșnita (Timișoara), organizator fiind de această dată CS SCM Timișoara. Primele meciuri la categoria U14 se vor disputa în 20 octombrie, la Sibiu.
Rafael HEKMAN
Foto: frr.ro















