După 30 de ani, România își achită datoria către SUA - 19 minute în urmă
Cursuri de dans popular la Asuaju de Sus - 26 minute în urmă
În Tăuții Măgherăuș se organizează cea de-a III-a ediție a competiției Trofeul BST Arena - 58 minute în urmă
Starea drumurilor în Maramureș - 59 minute în urmă
Pasiune, excelență și premii: Elevii din Maramureș, performanță de top la Concursul Național „La Școala cu Ceas” - 1 oră în urmă
„Zimbrii” rămân fără Ovidiu Cojocaru, care se retrage din activitatea sportivă - 2 ore în urmă
3 februarie, in memoriam conf. univ. dr. Carmen Dărăbuș - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 3 februarie 2026 - 3 ore în urmă
A fost hramul de iarnă al Mănăstirii Moisei - 14 ore în urmă
„Vino și vezi”, la Colonia Pictorilor - 14 ore în urmă
Protest al judecătorilor în fața Tribunalului Maramureș
În urma întrunirii, astăzi, a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Maramureş s-a hotărât întocmirea unui comunicat public cuprinzând punctul de vedere al judecătorilor Tribunalului cu privire la modificările preconizate ale Codului penal, Codului de procedură penală şi ale legilor justiţiei – relevă un comunicat de presă al instituției.
”Din totalul de 22 de judecători participanţi la adunare, 15 au votat atât pentru întocmirea comunicatului, cât şi pentru adoptarea unei forme de protest constând în ieşirea în faţa Palatului de Justiţie, astăzi, 19 decembrie, la ora 15.30, oră la care se încheie programul de lucru al instanţei, în sprijinul acţiunilor de protest desfăşurate la nivel naţional de către judecători şi procurori. Un număr de şapte judecători participanţi la adunare au votat doar pentru întocmirea comunicatului în formă scrisă. Adunarea Generală a stabilit ca textul acestui comunicat public să fie următorul:
- Judecătorii îşi manifestă în mod categoric nemulţumirea faţă de lipsa totală a consultărilor instanţelor cu privire la modificarea Codului penal, a Codului de procedură penală şi a legilor justiţiei, mai cu seamă că aceste iniţiative au un major potenţial de afectare a activităţii parchetelor şi instanţelor de judecată;
- Judecătorii constată cu dezamăgire ignorarea avizului negativ din partea CSM, a voinţei exprimate de peste 4.000 de magistraţi şi a recomandărilor Comisiei Europene cu privire la proiectele de lege din domeniul justiţiei;
- Judecătorii consideră că modificările propuse, în mare parte, pot duce la lipsirea organelor judiciare de instrumentele specifice menite să asigure protecţia victimelor şi identificarea infractorilor, îngreunând semnificativ realizarea unei justiţii penale eficiente şi pot pune la îndoială statutul şi independenţa magistraţilor, atât judecători,cât şi procurori” – se arată în comunicatul Tribunalului Maramureș.













