Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 12 minute în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 49 minute în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 1 oră în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 2 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 3 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 3 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Săcălășeni se pregătește de hram - 3 ore în urmă
Reprezentanți ai Revistei de Cultură „Nord Literar” Baia Mare, distinși cu două premii importante la FestLit Cluj 2026 - 3 ore în urmă
Biblioteca Orășenească Tăuții-Măgherăuș, pas important în digitalizare prin proiectul MaraHUB - 5 ore în urmă
Vasile Deac „Moșu” va fi condus azi pe ultimul drum; PS Iustin va oficia slujba de înmormântare - 5 ore în urmă
Bistra, Ruscova și Poienile de sub Munte, confruntată cu prevenirea criminalităţii
Ieri, 7 iunie, în a patra zi din Săptămâna Prevenirii Criminalității, polițiștii de prevenire s-au aflat în mijlocul comunităților din Bistra, Ruscova și Poienile de sub Munte. În discuțiile purtate cu angajații primăriilor și cu consilierii locali și cu elevii şcolilor gimnaziale din cele trei localități ei au abordat subiecte precum siguranţa rutieră, prevenirea înşelăciunilor, a violenţei în familie sau a conflictelor interpersonale.
Activitățile derulate în cele două luni ale campaniei “Împreună pentru o comunitate mai sigură” au fost orientate pe două componente: întâlniri cu persoanele adulte la sediile primăriilor și întâlniri cu elevii Școlilor Gimnaziale din cadrul acelorași localități. Au avut loc 12 întâlniri cu cetățenii la primăriile de pe raza Secțiilor de poliție rurală Groși, Fărcașa, Leordina, Sarasău și Suciu de Sus și 24 de activități în unitățile de învățământ. La întâlniri au participat 160 de adulți și în jur de 600 de elevi și au au fost distribuite peste 1000 de broșuri și afișe cu recomandări preventive.















