Biblioteca Orășenească Tăuții-Măgherăuș, pas important în digitalizare prin proiectul MaraHUB - 1 oră în urmă
Vasile Deac „Moșu” va fi condus azi pe ultimul drum; PS Iustin va oficia slujba de înmormântare - 2 ore în urmă
Centrul Cultural Borșa va găzdui un eveniment special care îmbină arta vizuală și muzica - 2 ore în urmă
Un artist francez aduce în prim-plan frumusețea satului maramureșean, într-o expoziție de fotografie vernisată la Muzeul Satului Baia Mare - 2 ore în urmă
Alertă alimentară! Produs retras din magazinele Lidl și Kaufland - 3 ore în urmă
Lucacistul Adrian Dumitru, medalie de aur din partea Societății Române de Fizică - 3 ore în urmă
Vești bune pentru Maramureș și sistemul educațional - 4 ore în urmă
Aventură cu tiroliană și obstacole pentru copii la Muzeul Satului Baia Mare - 4 ore în urmă
Prof. univ. dr. Corin Braga a fost ales membru corespondent al Academiei Române - 4 ore în urmă
Concurs de angajare la Direcția de Asistență Socială Baia Mare - 5 ore în urmă
A fost târnosită biserica din Oarţa de Jos (GALERIE FOTO)
Biserica din Oarţa de Jos (Protopopiatul Chioar)a fost ridicată între anii 1907 și 1909, primind hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”. Din 2013 s-au executat mai multe lucrări: pictarea integrală în tehnica tempera, confecţionarea unei catapetesme noi şi pictarea întregului registru de icoane, refacerea Sfântului Altar şi a Sfintei Mese, refacerea instalaţiei electrice, aplicarea unei pardoseli din gresie, vopsirea acoperişului şi a jgheaburilor, renovarea exteriorului bisericii, automatizarea clopotelor, dotarea cu mobilier şi candelabre noi.
Duminică, 26 mai, ÎPS Părinte Andrei (Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului) și PS Părinte Timotei Sătmăreanul (Arhiereu-Vicar), au fost prezenți la Oarţa de Jos, unde au oficiat Sfânta Liturghie și slujba de târnosire a bisericii, cu respectarea rânduielii ortodoxe.
Cuvântul de învățătură – intitulat „Apa cea vie” – a fost rostit de ÎPS Părinte Mitropolit Andrei.
Preotul paroh Ovidiu Lucian Spătar a fost hirotesit întru iconom stavrofor, cu dreptul de a purta brâu roşu şi Sfânta Cruce şi a primit Gramata Episcopală care atestă acestă primirea acestei distincţii. Au mai primit diplome de vrednicie primarul Bogdan Pop, Consiliul Parohial, primul epitrop Sorinel Ianoş, paraclisierul, corul bisericii şi dirijorul, consilierii parohiali.





















