Noua lege a salarizării va rotunji retribuțiile românilor - 7 minute în urmă
„Paști în Maramureș”la Sighetu Marmației - 56 minute în urmă
Polițiștii șomcuteni, gest de suflet în Vinerea Mare - 2 ore în urmă
În luna mai se sărbătoresc 10 sfinți tămăduitori - 2 ore în urmă
Joc cu coșarca, organizat în a doua zi de Paște - 2 ore în urmă
În Sâmbăta Mare prăznuim îngroparea Mântuitorului nostru - 3 ore în urmă
Ce găseai pe masa țăranului român în trecut, de Paște. Mielul umplut a apărut relativ recent - în urmă
Expoziția „Un secol de arte frumoase la Baia Mare” va fi vernisată la Palatul Episcopal Romano-Catolic de Oradea - în urmă
Primăvara în Satul de pe Dealul Florilor, în a doua zi de Paști - în urmă
Psiholog Psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Slăbiciunile din viață și influența asupra noastră, câteva sfaturi esențiale; Cum le recunoaștem și cum acționăm - în urmă
Câștigătorii Festivalului regional de teatru pentru școli gimnaziale “Masca”
Cu o săptămână înainte de alegeri, Teatrul de Păpuși Baia Mare a găzduit cea de-a VI-a ediție a Festivalului regional de teatru pentru școli gimnaziale “Masca”, organizat de trupa de teatru “Masca” a Liceului Teoretic “Emil Racovița” Baia Mare. Iată și palmaresul acestei ediții, la care au participat trupe din mai multe județe.
TROFEUL ”MASCA” – Trupa “Cuore” de la Liceul Teoretic “Ioan Buteanu” Șomcuta Mare.
Premiul I
- Trupa “Non Formal” de la Clubul Copiilor Cehu Silvaniei;
- Trupa “Allegria” de la Școala Gimnazială “George Coșbuc” Baia Mare.
Premiul II
- Trupa “Parol” de la Școala Gimnazială “I.L.Caragiale” Baia Mare;
- Trupa “Antract” de la Colegiul Economic “Pintea Viteazul” Cavnic.
Premiul III:
- Trupa “TIP” de la Liceul Tehnologic “Ioachim Pop” Ileanda, Sălaj;
- Trupa “Cațavencii” de la Școala Gimnazială “Nicolae Bălcescu” Oradea;
- Trupa “Demagia” de la Școala Gimnazială “Vasile Lucaciu” Șișești, unitatea școlară “Constantin Dipșe” Șurdești;
- Trupa “Măștile vesele” de la Școala Gimnazială “Lucian Blaga” Farcașa.
Au fost premiate și cele mai bune prestații ale tinerilor actori:
Premiul pentru cel mai bun rol principal feminin
- Ioana Bârsan (“Non Formal” Cehu Silvaniei);
- Alexia Ciocotișan (“Allegria”, Baia Mare).
Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin
- Mihaela Bonyai (“TIP” Ileanda);
- Raluca Vîrgaș (“Non Formal” Cehu Silvaniei);
- Cezara Cristea (“Allegria”, Baia Mare);
- Patricia Bene (“Cuore”, Șomcuta Mare).
Premiul pentru cel mai bun rol principal masculin
- Alexandru Savescu (“Cațavencii”. Oradea);
- Ionuț Cristea (“Antract”, Cavnic).
Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin
- Ionuț Ghiț (“Antract”, Cavnic);
- Sergiu Goloman (“Demagia” Șișești);
- Adrian Pop (“Maștile vesele”, Fărcașa).