Meci de încălzire pentru derby – ACS Fotbal Comuna Recea învinge cu 6-0 ultima clasată

ACS Fotbal Comuna Recea s-a impus categoric sâmbătă în deplasare, învingând-o cu 6-0 pe ultima clasată, CS Iernut.

CS Iernut – ACS Fotbal Comuna Recea 0-6 (0-3)

Victorie obligatorie, ținând cont că urmăritoarea AFK Csikszereda Miercurea Ciuc e la doar 3 puncte distanță. Scorul a fost deschis în minutul 15, din penalty, de portarul Alin Bota. L-au urmat Alexandru Mărieș (min. 20) și Adrian Micaș (min. 30). În repriza secundă marcatorii au fost Romario Rus (min. 55), Dacian Dunca (min. 70) și Paul Oşan (81).

Sâmbătă, 13 aprilie, Recea o va întâlni pe teren propriu pe AFK Csikszereda Miercurea Ciuc , în derby-ul seriei 5 a Ligii a 3-a. Ciucanii au câștigat în ultima etapă la CFR Cluj 2. Până atunci mai avem parte de o etapă intermediară, marți, 9 aprilie, în care Recea joacă tot acasă, cu CFR Cluj 2.

ACS Fotbal Comuna Recea: Alin Bota – Dacian Dunca, Mihai Kereki, Cristian Erdei, Andrei David, Paul Oșan, Adrian Micaș, Alexandru Mărieș, Viorel Chinde, Romario Rus, Ioan Opriș. Rezerve: Vasile Iura, Ionuț Mureșan, Bogdan Pașca, Denis Rus, Răzvan Revesz, Cătălin Jucan, Milian Urs. Antrenori Romulus Buia și Ovidiu Mic.