Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 22 minute în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 26 minute în urmă
Parohia Ortodoxă Săcălășeni se pregătește de hram - 36 minute în urmă
Reprezentanți ai Revistei de Cultură „Nord Literar” Baia Mare, distinși cu două premii importante la FestLit Cluj 2026 - 49 minute în urmă
Biblioteca Orășenească Tăuții-Măgherăuș, pas important în digitalizare prin proiectul MaraHUB - 3 ore în urmă
Vasile Deac „Moșu” va fi condus azi pe ultimul drum; PS Iustin va oficia slujba de înmormântare - 3 ore în urmă
Centrul Cultural Borșa va găzdui un eveniment special care îmbină arta vizuală și muzica - 3 ore în urmă
Un artist francez aduce în prim-plan frumusețea satului maramureșean, într-o expoziție de fotografie vernisată la Muzeul Satului Baia Mare - 3 ore în urmă
Alertă alimentară! Produs retras din magazinele Lidl și Kaufland - 4 ore în urmă
Lucacistul Adrian Dumitru, medalie de aur din partea Societății Române de Fizică - 4 ore în urmă
Căprioare sălbatice, hrănite de familia preotului din Hideaga
De aproape patru ani, în curtea preotului paroh Cosmin Pop din Hideaga apar musafiri inediți. Este vorba de câteva căprioare sălbatice, aflate în căutare de hrană.
„Uneori vin două, alteori patru, cred că e o familie de căprioare. Ele vin de cu seară. De curând, pe la 17:10 eram în curte, iar ele au venit la mâncare, se aflau la 10 metri de noi. În perioada asta, de când e zăpadă, au venit mai des. Mănâncă porumb din coșteiul nostru de după șură. Le las pregătit. Le-am adus și lucernă, le-am pus și bulgăre de sare, așa cum se pune pentru animale. În urmă cu vreo trei-patru ani, când am văzut primele urme, inițial nu am știut ce sunt, dar m-am gândit că numai căprioare pot fi” – spune preotul Cosmin Pop. Care și-a luat foarte în serios rolul de le hrăni pe timp de iarnă, când ele se apropie de gospodăria lui, sugerându-i că trec printr-o perioadă ceva mai grea. Practic, le-a oferit căprioarelor un abonament la ”cantină” pe perioada iernii.
















1 Comentariu în această postare
Ioan Sasaran
Felicitări părinte! Un gest nobil!