„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 8 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 10 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 12 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 12 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 12 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 13 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 13 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 14 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 15 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 15 ore în urmă
3000 de credincioși la hramul bisericii din Rozavlea (GALERIE FOTO)
Biserica din Rozavlea, care a fost târnosită în 1971 de multregretatul Justinian, are hramul ”Naşterea Maicii Domnului”. Sâmbătă, 8 septembrie, peste 3000 de credincioși au participat la hram; printreei, unii veniți cu procesiunile din Şieu și Leordina, precum și maici de la mănăstirile din protopopiat şi din Bistriţa-Năsăud. De 24 de ani de când este ierarh al Bisericii Ortodoxe Române, PS Părinte Episcop Iustin nu a lipsit în niciun an de la sărbătoarea hramului bisericii din satul natal, acesta fiind cel mai lung şi statornic hram de biserică din toată Eparhia Maramureşului şi Sătmarului, alături de cel al mănăstirii Rohia. Așa că, și în acest an, a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească.
„Noi iubim atât de mult pe Maica Domnului şi o considerăm atât de apropiată de noi, încât o numim toţi Mamă şi spunem atât de simplu, de dulce şi de plin de iubire: Am venit, Măicuţă, să te mai vedem/ Şi să-ţi spunem dorul pe care-l avem. Adică, am venit acasă, am venit în familie” – a spus PS Părinte Iustin în cuvântul său de învățătură.
După Sfânta Liturghie, PS Părinte Episcop Iustin a binecuvântat casa parohială, recent reamenajată, şi Sala Socială „Patriarhul Justinian şi Pr. Dr. Vasile Ţiplea”, care a fost extinsă cu un tronson important, pentru a deveni mai funcţională.





















