Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 18 minute în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 49 minute în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 1 oră în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 1 oră în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 3 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 4 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 5 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 5 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 5 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 5 ore în urmă
Proiect de lege privind anularea inechităților între cei care s-au pensionat înainte de 1 ianuarie 2011 și cei care au făcut-o după
La Camera Deputaților, deputatul USR de Maramureș, Vlad Emanuel Duruș, a depus propunerea legislativă cu privire la calcularea pensiei pentru cei încadrați în grupele I și II de muncă, respectiv în condiții deosebite sau/și speciale, care au intrat în plată înainte de 1 ianuarie 2011. Aceștia au fost defavorizați în comparație cu cei care au lucrat în aceleași condiții, cu stagiu complet de cotizare, dar s-au pensionat după 1 ianuarie 2011.
„Am ajuns aici după ce Guvernul a refuzat repetat să îndrepte situația discriminatorie pe care a creat-o, în baza unui calcul parșiv. A provocat o inechitate printr-o hotărâre de Guvern, care a modificat stagiul complet de cotizare pentru 63.000 de pensionari, pentru a salva niște bani la buget. Cei puțini, care au ales să meargă în instanță, au câștigat procesele, fără excepție. Păgubiții pierd bani de aproape doi ani” – a spus deputatul Vlad Duruș.















