Cod galben hidrologic în Maramureș și alte județe din nordul țării - 11 minute în urmă
Rotary Summer Camp în Maramureș: copii din județ și din țară au avut parte de o tabără reușită - 12 minute în urmă
Călătorie de peste 20 de ore cu trenul București – Baia Mare. Ce s-a întâmplat pe traseu - 34 minute în urmă
Secretele arhitecturii clasice, dezvăluite la Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației - 1 oră în urmă
Mircea Baniciu revine în Maramureș. Concert în aer liber la Căruțele din Deal - 2 ore în urmă
A început vacanța judecătorească. Program special la Tribunalul Maramureș și Judecătoria Baia Mare - 3 ore în urmă
CS Minaur Baia Mare își întărește staff-ul tehnic cu Paul Pîrvulescu și Silviu Mihai Dobre - 4 ore în urmă
Autoritățile analizează construirea unui pod provizoriu la Cătălina - 5 ore în urmă
Performanță remarcabilă pentru tânărul pianist băimărean Gavril Minnis Marchiș - 5 ore în urmă
2 iulie 1953, s-a născut la Băsești Irineu Pop, arhiepiscopul Alba Iuliei - 6 ore în urmă
Mircea Baniciu revine în Maramureș. Concert în aer liber la Căruțele din Deal
Iubitorii muzicii folk și rock sunt invitați mâine, 3 iulie, la ora 21:00, la un nou concert în aer liber organizat la Căruțele din Deal – Glamping & Camping, la Centrul de Echitație Curtuiușu Mare. Invitatul serii este Mircea Baniciu, unul dintre cei mai apreciați artiști ai muzicii românești, care promite o întâlnire specială cu publicul într-un decor natural. În deschidere va cânta trupa Old Ones.
Organizatorii au anunțat apropierea evenimentului prin publicarea unor imagini de la edițiile anterioare, amintind de atmosfera relaxată și de serile în care muzica s-a îmbinat cu peisajul și natura. Potrivit acestora, experiența va continua și în acest an, de această dată alături de Mircea Baniciu. Artistul este cunoscut pentru o carieră de peste cinci decenii și pentru piesele care au marcat mai multe generații de români. Ca membru al formației Phoenix, iar mai târziu prin activitatea solo și colaborările cu Pasărea Colibri, Mircea Baniciu a rămas unul dintre cele mai importante nume ale muzicii folk-rock din România.
Concertul se va desfășura într-un cadru în aer liber, specific locației Căruțele din Deal, unde organizatorii au găzduit și în anii trecuți seri dedicate muzicii live. Evenimentul își propune să ofere publicului o experiență relaxantă, în mijlocul naturii, combinând concertele cu atmosfera specifică unui spațiu de glamping și camping.
Reprezentanții locației îi încurajează pe cei care doresc să participe să își rezerve din timp locurile și promit o nouă seară memorabilă alături de unul dintre cei mai îndrăgiți artiști ai muzicii românești.
Vasile Petrovan
Citește și:
Maramureș Moto Fest 2026: trei zile de muzică, motoare și distracție la Rona de Sus















