Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 16 minute în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 35 minute în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 41 minute în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 2 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 3 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 4 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 4 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 4 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 5 ore în urmă
Un polițișt de frontieră din Maramureș a fost premiat de ministrul Afacerilor Interne - 5 ore în urmă
Lipsa investițiilor face să se ducă de râpă calea ferată și să izoleze Maramureșul
Protestele angajaților de la Căile Ferate, organizate de Ziua Feroviarului (23 aprilie), sunt un semnal de alarmă pe care sindicaliștii vor să-l tragă cu privire la ”dezastrul” din sistem. ”Vedeți cum arată Calea Ferată. De 27 de ani nu se mai fac investiții majore. De fapt, acestea sunt motivele protestelor din ultimele zile: lipsa investițiilor la Calea Ferată, faptul că proiectul de lege privind statutul feroviarului așteaptă de doi ani la Camera Deputaților, și faptul că CFR Marfă a ajuns aproape în faliment. Calea Ferată se duce pe râpă, fără ca statul să facă ceva. În aceste condiții, în scurt timp Maramureșul va ajunge izolat de restul țării” – a declarat Grigore Mare, președintele Federației Naționale Feroviare Mișcare Comercial Vagoane.
















1 Comentariu în această postare
Pop V.
http://www.economica.net/mobile/un-parc-industrial-pe-60-de-ha-in-cluj-tetarom-5_25322.html.Asta se intampla acum 6 ani intr-un judet in care autoritatilor le pasa de soarta cetatenilor.Ca sa-ti vina investitori trebuie sa ai in conducerea judetului si a unor primarii oameni cu viziune,oameni carora le pasa de soarta si viata cetatenilor.La noi,pe cele 20 de hectare de la Lapusel,proprietatea Consiliului Judetean,nu suntem in stare sa facem nimic,cresc balariile si ineptiile Ciceu-Zetea,Scoala de Echitatie.Deci in judetul asta ,cu zero parcuri industriale,economia duduie,a stfel incat ultimul chichi e un sport de nisa in care dai 100 de lei pe ora de calarie.Asa boieri ne vede PSD-ul judetean,nu mai stie maramureseanul ce sa faca de plictiseala si ar fi bine sa toace administratia judeteana bani pe ceva care nu e rentabil din prima zi. Dar dupa ei asta ar fi rentabil si din niste studii (nu stim de cine facute), cica nu merita sa se faca niciun parc industrial. Poate in studiu au fost introduse ca factor si nepriceperea, neprofesionalismul si reaua credinta a autoritatilor administrative judetene. Zi asa,atunci intelegem de ce nu merita la noi si la altii – da. Gurile rele spun ca-i apara pe niste smecheri care au interes economic ca lucrurile sa se mentina asa,lucru greu de demonstrat dar vizibil prin faptul ca nu se face absolut nimic. Deci in judetul asta inainte sa ne izoleze altii,ne izolam noi prin prostie,amatorism si rea credinta.