Share
Primele avioane militare americane au ajuns în România, în Duminica Sfintei Cruci

Primele avioane militare americane au ajuns în România, în Duminica Sfintei Cruci

Primele avioane militare americane care vor sprijini operațiunile din Orientul Mijlociu au aterizat la baza 90 Otopeni. Este începutul unei prezențe temporare a unor echipamente și militari ai Statelor Unite în România.

Această măsură face parte din colaborarea militară dintre România și Statele Unite, în contextul situației tensionate din Orientul Mijlociu. România oferă sprijin logistic pentru aceste operațiuni, dar nu participă direct la acțiuni de luptă.

Primele aeronave sosite sunt trei avioane-cisternă Boeing KC-135 Stratotanker, folosite pentru alimentarea în aer a altor avioane militare. În perioada următoare ar putea ajunge și alte echipamente, inclusiv sisteme de radar și senzori de supraveghere.

Decizia de a permite această dislocare temporară a fost aprobată de Consiliul Suprem de Apărare a Țării și confirmată ulterior de Parlamentul României. Autoritățile spun că rolul României este unul de sprijin și apărare, nu de implicare directă în conflict.

O coincidență face ca primele aeronave să ajungă chiar în Duminica Sfintei Cruci, când în bisericile ortodoxe Sfânta Cruce este scoasă spre închinare. Pentru mulți, această zi este un moment de reflecție și speranță.

Vasile Petrovan


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu