Cod galben de vânt în Maramureș - 46 minute în urmă
Este oficial – Anul 2026 este anul Nadia Comăneci - 1 oră în urmă
„Verjel 2026” la Căminul Cultural „Dumitru Dobrican” din Groși - 1 oră în urmă
Se fac înscrieri la cursurile de dans pentru adulți la DanceLight Studio Baia Mare - 2 ore în urmă
Revelion cu foc și sirene pe Valea Ruscovei - 2 ore în urmă
Vasilopita – prăjitura care aduce noroc de Anul Nou - 3 ore în urmă
Sf. Vasile cel Mare este ocrotitorul spiritual a aproape jumătate de milion de români - 3 ore în urmă
Patru „zimbri” în lotul „stejarilor”, în stagiul de pregătire pentru Campionatul European - 4 ore în urmă
Prima lună a anului aduce Raliul Zăpezii în Cavnic - 4 ore în urmă
Tudor Botea: „Îmi doresc să avem un Campionat European reușit” - 6 ore în urmă
Patru „zimbri” în lotul „stejarilor”, în stagiul de pregătire pentru Campionatul European
Naționala de rugby a României începe pregătirea pentru Campionatul European 2026 cu un stagiu la Institutul Național de Sport, Expertiză și Performanță (INSEP) din Paris.
„Stejarii” care evoluează la cluburile din țară se vor reuni pe 9 ianuarie pentru pregătirea centralizată de la INSEP, una dintre cele mai performante baze de pregătire sportivă din Franța, notează site-ul Federației Române de Rugby. Stagiul de pregătire va avea loc în perioada 9 – 22 ianuarie, după care jucătorii vor reveni în țară, se vor antrena o săptămână la echipele lor de club, apoi se vor reuni la București, pentru primul meci al Campionatului European, cel cu Germania.
Pentru stagiul din Franța au fost convocați 34 de jucători, patru dintre ei de la CSM Știința Baia Mare. Este vorba despre Nicolaas Immelman, Toma Mîrzac, Mihai Lămboiu și Paul Popoaia.
„În ceea ce privește grupul de jucători cu care vom merge la INSEP, ne confruntăm deja cu o serie de jucători accidentați care nu pot fi aici. Cei 34 de jucători vor veni la Paris pentru un stagiu care îi va solicita foarte mult, greu sub toate aspectele, pentru că nu este vorba doar de Campionatul European 2026, ci și de Cupa Mondială 2027 și tot ceea ce facem până atunci va fi conectat cu participarea noastră la competiția din Australia, de aceea va fi foarte interesant pentru noi acest prim moment de pregătire al anului. Ceea ce este bine este că vom avea antrenamente și cu opoziție, cu adversar, ne vom pregăti alături de o echipă din TOP 14, Stade Francais. Sunt nerăbdător să ajung cu echipa acolo și să începem pregătirea la INSEP”, a declarat David Gérard, antrenorul echipei naționale, potrivit FRR.
Programul din grupe al „stejarilor” la Campionatul European:
- 8 februarie: Germania – România
- 15 februarie: România – Belgia
- 22 februarie: Portugalia – România
Sursa foto: FRR
Citește și:
Straniul caz al lui Louis Munteanu. Sau cum își poate faulta cariera un „tricolor” plin de talent
















