Țara Lăpușului găzduiește Ziua Națională a Maramureșului – Festivalul Internațional al Identității Tradiționale - 4 ore în urmă
Spațiu de popas amenajat la Izvorul Cerduța din Băița pentru cei care vin după apă - 4 ore în urmă
Mănăstirea Chiuzbaia găzduiește o nouă serie de tabere pentru copiii și tinerii din Protopopiatul Ortodox Baia Mare - 4 ore în urmă
Slujire arhierească la Mănăstirea Prislop–Borșa - 4 ore în urmă
L-ați văzut? Ionuț Mateșan a plecat de la domiciliu de câteva zile și e de negăsit - 4 ore în urmă
Implicare pentru viitorul educației: Profesori ai Colegiului de Arte Baia Mare au participat la Conferința UNMUTE din București - 7 ore în urmă
Campanie de colectare a aparatelor electrice în comuna Cernești - 8 ore în urmă
Energie și performanță la Rona de Jos: „Camp Distinct Fight Academy 2026” s-a încheiat - 8 ore în urmă
Întoarcere acasă cu un dar de suflet: Veronica Szinkulics a donat Muzeului Tarnița din Băița cel mai nou volum al său - 9 ore în urmă
Mănăstirea Dragomirești și-a sărbătorit hramul în prezența Preasfințitului Părinte Episcop Iustin - 9 ore în urmă
19 decembrie 2013 – La Baia Mare fost inaugurat Atelierul Memorial Gheza Vida
În data de 19 decembrie 2013, municipiul Baia Mare a marcat un moment de referință pentru viața sa culturală prin inaugurarea Atelierului Memorial Gheza Vida, dedicat unuia dintre cei mai importanți sculptori români ai secolului XX. Evenimentul a avut loc în anul Centenarului nașterii artistului, ca omagiu adus operei și memoriei sale.
Atelierul a fost realizat în urma donației făcute de familia Gheza Vida, care a oferit orașului lucrările aflate în spațiul în care sculptorul a creat. Prin acest gest, patrimoniul cultural al Băii Mari s-a îmbogățit cu un ansamblu artistic de valoare excepțională, pus la dispoziția publicului într-o expoziție permanentă.
Spațiul reunește numeroase sculpturi, unele finalizate și prezentate anterior în expoziții naționale și internaționale, altele aflate în diferite stadii de realizare, oferind o imagine completă asupra procesului de creație al artistului. Printre lucrările emblematice se numără Autoportretul (1963), Măștile de la Moisei, Cușma dracului, Cap de țăran, Ursitoarele, Dragoș Vodă, Pădurea povestește, Nunta șerpilor, Omul pădurii, Amintiri din copilărie III, precum și Copil la izvor, ultima lucrare a sculptorului, realizată în 1980.
Astăzi, Atelierul Memorial Gheza Vida nu este doar un loc de expunere, ci un spațiu al memoriei vii, în care opera sculptorului continuă să vorbească despre rădăcini, mit, sacru și forța expresivă a artei autentice, oferind generațiilor prezente și viitoare o întâlnire directă cu unul dintre marii creatori ai României.
Vasile Petrovan















