Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 2 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 2 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 3 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 3 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 4 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 4 ore în urmă
Un polițișt de frontieră din Maramureș a fost premiat de ministrul Afacerilor Interne - 4 ore în urmă
Mănăstirea Bârsana, în sărbătoare: Va avea loc Slujba de târnosire a Paraclisului de la demisolul bisericii - 6 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii Maramureșului și Sătmarului în perioada 28 – 30 iunie - 7 ore în urmă
Caravana Filmelor TIFF se întoarce la Casa din Vale Breb - 8 ore în urmă
Nu doar mieii, ci și legumele se scumpesc în preajma sărbătorilor pascale
În preajma sărbătorile pascale, prețurile unor produse alimentare au crescut chiar și cu 35-50%. Scumpiri au înregistrat cu precădere legumele și zarzavaturile. De exemplu, țelina costă acum 5 lei bucata, față de 3 lei până mai ieri, iar ardeii s-au scumpit de la 8 la 11 lei kilogramul. Și roșiile sunt ceva mai scumpe în această perioadă, iar prețurile ar mai putea crește ușor în ultimele zile dinaintea sărbătorii Paștelui. Aceasta în timp ce Dragoș Frumosu, președintele Federației Sindicale din Industria Alimentară, declara că produsele alimentare destinate mesei pascale nu vor înregistra creșteri mari față de anul trecut.
















1 Comentariu în această postare
Maria
Oamenii sunt bolunzi,cum sa cumperi din piata ceapa umflata chimic provenienta Polonia cu 1,5 lei legatura? Sau in magazin un kg de telemea maturata e 16 lei/kg iar smecherii de samsari vand telemeaua nematurata cu 25 de lei /kg,plina ochi de apa.Nu e prost cel care cere e prost care le da.E ca si cu pomii cumparati,tot din piata,uscati,deshidratati si care au procent de prindere extrem de mic,sa nu mai vorbim ca nu sti ce cumperi cu adevarat.