Maramureșeanca Sara Șunea, bronz la Campionatul Mondial de Dezlegări U14 - 9 minute în urmă
Schimbări majore în Europa: ITP mai strict și tehnologii anti-alcool la volan - 25 minute în urmă
Jucător de la Minaur convocat la lotul național pentru Campionatul European U20 - 2 ore în urmă
Istvan Kovacs, delegat la un meci jubiliar, cel cu numărul 1000, la Cupa Mondială - 2 ore în urmă
Medalie de argint pentru Cristian Pop, elev al Colegiului „Mihai Eminescu” Baia Mare, la concursul național „Be legal, be cool” - 2 ore în urmă
Cununi de lauri pe creștetele olimpicilor de la Colegiul „Vasile Lucaciu” Baia Mare pentru rezultatele de excepție în competițiile naționale de limba și literatura română - 3 ore în urmă
Investitorii turci se uită spre Maramureș - 3 ore în urmă
Ateliere de creație la Muzeul Satului Maramureșean - 3 ore în urmă
Accident cu opt răniți în Borșa - 5 ore în urmă
Amplă acțiune a polițiștilor în Vălenii Lăpușului - 6 ore în urmă
Eleve ale Școlii de Artă Sighet, premiate la Concursul Internațional de Interpretare Vocală și Instrumentală „Viorel Costin”
Zilele trecute, la Sighetu Marmației s-a organizat Concursul Internațional de Interpretare Vocală și Instrumentală „Viorel Costin”, competiție care a reunit mulți copii și tineri talentați și cu drag de folclor.
Printre participanți s-au aflat și patru eleve ale clasei de canto popular din cadrul Școlii de Artă Sighet, coordonate de profesorul Marius Iusco. Tinerele interprete au demonstrat dăruire, curaj și respect pentru tradiția maramureșeană, obținând rezultate foarte bune:
- Izabela Chiș – Premiul II
- Antonia Ștefanca – Premiul III
- Natalia Sidău – Mențiune
- Gabriela Pop – Premiul de Popularitate
„Felicitări! Continuați să cântați cu sufletul, să munciți cu seriozitate și să duceți mai departe frumusețea cântecului nostru tradițional”, transmite prof. Marius Iusco.















