Îndrăgitul artist Deți Iuga împlinește azi o frumoasă vârstă - 11 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 7 decembrie 2025 - 20 minute în urmă
101 minuni de la Capătul lumii – Băiuț – Maramureș – România - 7 ore în urmă
Ofertă : 100 de zile închis într-un laborator spațial și 23.000 de euro pentru tine - 13 ore în urmă
Scandal în familie la Sighet, cu egalitate în restricții - 13 ore în urmă
Paul Ananie a trecut mai departe în semifinala Vocea României - 14 ore în urmă
Viceprimarul Kristofer Levente Orosz, hirotonit diacon la Sighetu Marmației - 14 ore în urmă
Ajutor de urgență din România pentru energia electrică a Moldovei - 14 ore în urmă
„Iisus, bine ai venit!”: Diana Topan a lansat videoclipul unei colinde deosebite - 15 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința și statornicia aduc vindecare – meditație la Duminica a 27-a după Rusalii - 15 ore în urmă
17 noiembrie – Ziua Internațională a Studenților
Ziua de 17 noiembrie amintește de curajul și sacrificiul studenților cehoslovaci care, în anul 1939, au fost executați de regimul fascist, iar peste 1200 dintre colegii lor au fost trimiși în lagăre, în timpul ocupației naziste. Această zi a devenit un simbol al luptei pentru libertate, dreptate și dreptul la educație, valori pentru care acei tineri au plătit prețul suprem.
În memoria lor, în anul 1941, Consiliul Internațional al Studenților a declarat ziua de 17 noiembrie drept Zi Internațională a Studenților, transformând-o într-un moment de reflecție asupra responsabilității civice, a curajului intelectual și a puterii tinereții de a promova schimbarea. Este o zi în care se celebrează nu doar memoria trecutului, ci și importanța educației, solidarității și implicării active în construirea unei societăți mai drepte și mai libere.
Vasile Petrovan







