Campania de colectare a aparatelor electrice ajunge și în Baia Sprie - 8 minute în urmă
Două seri de muzică în Piața Libertății. „Baia Mare trăiește vara” continuă - 33 minute în urmă
Au început înscrierile pentru Expo Rivulus Dominarum 2026 ediția a XXXI-a - 39 minute în urmă
Casa părintească a lui Grigore Leșe din Stoiceni găzduiește proiectul „101 Români – Reîntoarcerea” - 49 minute în urmă
Se împlinesc 114 ani de la nașterea Monahului Nicolae Steinhardt (Delarohia) - 1 oră în urmă
Caravana Tinerilor Creștini Ortodocși a ajuns la copiii și tinerii din Protopopiatului Ortodox Oaș - 1 oră în urmă
Muzeul de Științe Astronomice Baia Mare face angajări pe perioadă nedeterminată - 2 ore în urmă
Festivalul plăcintelor și pancovelor revine la Vima Mică. Concurs culinar și petrecere retro la Muzeul „La Lelea Ruzale” - 3 ore în urmă
29 iulie, Ziua Imnului Național al României - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 29 iulie 2026 - 4 ore în urmă
Proiectul „Cercetașii Maramureșului – Regele Mihai I al României” debutează în Episcopia Maramureșului și Sătmarului
Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare a găzduit prima formare pentru viitorii lideri ai proiectului „Cercetașii Maramureșului – Regele Mihai I al României” sub coordonarea Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului și binecuvântarea Preasfințitului Părinte Iustin.
„Liderii de la Royal Rangers – postul 9 Baia Mare ne-au arătat ce înseamnă viziune, curaj și pasiune. Am vorbit despre scopuri mari, proiecte care prind viață și pași concreți pentru a construi împreună o comunitate puternică de copii, tineri și lideri pregătiți temeinic pentru viață.
Mulțumiri trainerilor care ne-au cucerit prin profesionalism și dedicare dar mai ales printr-o experiență vastă și mii de ore puse în slujba copiilor:
Traian Șandor (Lider de District Royal Rangers Național și Lider Principal – Postul 9 Baia Mare);
Cornelia Conțiu (Lider de post Boboci);
Bianca Paul – Lider de Post Seini, Lider Echipă Baia Mare);
Cristian Sava (Lider de Post Cercetași&Exploratori);
Onișor Ionescu (Lider de echipă „Lupii neînfricați”).
Alături de noi au fost preoți, profesori și studenți – fiecare cu aceeași dorință: să lase o amprentă constructivă în viețile tinerilor potrivit unui obiectiv comun și unic: „Împreună pentru o lume mai bună”.
Am simțit cum ideile și experiențele liderilor Royal Rangers se transformă în motivație și motivația ne pune în postura de a acționa.
Așteptăm cu mare interes etapele următoare: înscrierea viitorilor cercetași și formarea grupelor. O aventură nouă ne așteaptă, plină de prietenie, descoperiri și provocări care ne vor modela ca lideri și ca oameni”, transmit reprezentanții proiectului.
Dacă simți că vrei să faci parte dintr-o poveste care schimbă vieți sau dacă ți-ai dori ca al tău copil să petreacă timp într-un mediu sigur, constructiv și într-o companie cu principii și valori solide, acum e momentul! Pentru mai multe detalii – 0754 452 526 (Părintele Vlad Verdeș).















