Eco Maramureș își păstrează statutul de destinație ecoturistică certificată până în 2029 - 23 minute în urmă
Școala „Dr. Ilie Lazăr” Giulești, campioană națională la fotbal U12 fete - 47 minute în urmă
Amenzi de aproape 8.000 de lei date de jandarmi în weekend - 1 oră în urmă
„Comuniada” în Maramureș: Aproape 3.000 de elevi implicați, 199 distinși ca „Stelele Satului Maramureșean” - 2 ore în urmă
Premiu special la Olimpiada Națională de Cultură și Spiritualitate Românească pentru o elevă de la Colegiul „Vasile Lucaciu” Baia Mare - 2 ore în urmă
Rezultate frumoase pentru perechile DanceLight Studio Baia Mare la „Napoca Dance Festival” - 2 ore în urmă
Doliu în învățământul superior din Maramureș: a încetat din viață prof. univ. habil. dr. Nicolae Pop - 3 ore în urmă
Moment aniversar în Parohia Ortodoxă Dănești - 3 ore în urmă
Alertă în zona Boiu Mare: un urs a fost văzut în apropierea localității Prislop - 3 ore în urmă
Intervenție a salvamontiștilor pentru salvarea unui tânăr cu probleme medicale rătăcit în munți - 4 ore în urmă
Echipa națională de fotbal, subiect de benzi desenate
Federația Română de Fotbal, în parteneriat cu Cărturești, anunță lansarea Editurii FRF și a primului volum din portofoliu, „Generația de suflet”. Un volum de benzi desenate sub semnătura lui Mihai Ionuț Grăjdeanu, care reconstituie în stil creativ, într-un limbaj potrivit celor mici, povestea nașterii Generației de suflet, ilustrând parcursul echipei naționale în preliminariile pentru Euro 2024 și la turneul final din Germania – notează site-ul FRF.
”Parteneriatul FRF – Cărturești are la bază promovarea educației și a lecturii în rândul copiilor și tinerilor, prin valorile comune ale sportului și culturii: echilibru, disciplină, inspirație și dorința de a evolua”, relevă sursa citată.
La începutul lunii august, în cadrul aceleiași colaborări, a fost lansată o colecție specială de caiete școlare ilustrate cu jucători și jucătoare din naționalele României, alături de fragmente din volumul „Generația de suflet”. Acestea sunt primele etape ale unui proiect pe termen lung, ce își propune să aducă împreună educația și fotbalul în cât mai multe inițiative dedicate tinerilor.
Mihai Ionuț Grăjdeanu este autor și profesor de benzi desenate cu peste 12 ani de experiență în proiecte editoriale și educaționale. A creat manuale, albume și reviste de benzi desenate și a inițiat „Olimpiada de benzi desenate”, un proiect unic în lume, organizat sub egida Comitetului Olimpic și Sportiv Român și a CNR UNESCO. Lucrările sale au fost prezentate în expoziții și conferințe internaționale, iar metoda sa educațională ”Banda desenată aplicată la școală” este utilizată în instituții din România și alte țări din Europa.
Sursa foto: FRF
Citește și















