Guvernul propune ca autoritățile locale să hotărască singuri dacă permit sau nu săli de jocuri și cazinouri - 7 minute în urmă
Bărbat aflat în arest, transportat de urgență la spital după o tentativă de sinucidere - 51 minute în urmă
Starea drumurilor în Maramureș - 1 oră în urmă
Intervenție a pompierilor la mai multe blocuri din Baia Mare unde s-a semnalat miros de gaz - 1 oră în urmă
25 februarie 1670, s-a născut Pintea Haiducul - 2 ore în urmă
Campioana Nicoleta Sasu, aniversată la Târgu Lăpuș cu prilejul împlinirii a 40 de ani - 2 ore în urmă
Patru elevi de la Liceul Teoretic „Ioan Buteanu” Șomcuta Mare, premiați la Festivalul Concurs al Poeziei Populare de Dragoste - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, 25 februarie 2026 - 3 ore în urmă
CS Minaur și-a aflat adversara pe care o va întâlni în sferturile Cupei României dacă va trece de CSM Târgu Jiu în optimi - 14 ore în urmă
Angajat sau antreprenor? 180 de elevi au căutat răspunsuri la Conect Gen - 14 ore în urmă
Zi tradițională de „mers cu lucru” în cadrul grupului de creație al Centrului de Zi Caspev Baia Mare
Grupul de creație al Centrului de zi Caspev, din subordinea Direcției de Asistență Socială Baia Mare, a avut parte, la finalul acestei săptămâni, de o experiență inedită, și anume ziua tradițională de „mers cu lucru”. Gazda a fost doamna Ana din satul Chegea, comuna Săcășeni, județul Satu Mare, care și-a deschis gospodăria pentru o adevărată incursiune în universul satului autentic, păstrător al tradițiilor de odinioară.
Întâlnirea a oferit o bună oportunitate de culegere și documentare a unor noi modele tradiționale de ștergare și cămăși populare, dar și de reîmprospătare a obiceiurilor vechi. Pe lângă valorificarea patrimoniului textil, participanții au avut parte și de o experiență gastronomică tradițională: s-a pregătit lecvar, dulceața de prune fiartă în căldarea autentică, s-a gătit bograciul tradițional după o rețetă foarte veche și s-a încercat o nouă rețetă de pancove.
Toate aceste activități au avut rolul de a pune bazele unor viitoare proiecte intergeneraționale, care vor fi desfășurate în această toamnă alături de copiii băimăreni. Evenimentul s-a realizat în parteneriat cu Asociația Caspev și a fost finanțat de către Fundația Regală Margareta a României.

















