Încep lucrările pe DJ 182B Baia Mare – Coaș. Restricții de trafic și rute alternative pentru șoferi - 45 minute în urmă
18 aprilie, Ziua Internațională pentru Conservarea Monumentelor - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 18 aprilie 2026 - 2 ore în urmă
CS Minaur obține primele puncte în play-off și urcă un loc în clasament - 12 ore în urmă
Concurs Național Catehetic: Elevii din Săcălășeni au vizionat documentarul despre cele 16 Sfinte Femei canonizate în anul 2026 - 12 ore în urmă
Lume multă la hramul Mănăstirii Măriuș - 12 ore în urmă
Radu Chira de la Colegiul de Arte din Baia Mare, Premiul I la Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală - 12 ore în urmă
Clipa de natură - 14 ore în urmă
Se deschide sezonul moto în Sighet. Vor fi unele restricții în trafic - 14 ore în urmă
Două persoane au ajuns la spital în urma unui accident petrecut în Seini, între un autoturism și un microbuz școlar - 15 ore în urmă
Cal maltratat trimis într-un adăpost după un control al polițiștilor de la Protecția Animalelor
Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au emis un ordin de plasare în adăpost pentru un exemplar cabalin ce prezența urme de agresiune, informează IPJ Maramureș.
”Din verificările efectuate a reieșit că animalul era deținut de o persoană din Vălenii Lăpușului, în condiții necorespunzătoare, și prezenta pe corp urme de violență. Intervenția polițiștilor pentru verificarea aspectelor a avut loc ca urmare a unei sesizări prin 112. Exemplarul cabalin a fost ridicat și încredințat unei asociații ce activează in domeniul protecției animalelor”, relevă sursa citată.
Proprietarului i-au fost aplicate două sancțiuni contravenționale, în valoare de 6000 de lei. De asemenea în cauză se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de rănire cu intenție a unui animal.
Sursa foto: IPJ Maramureș








